• BIST 99.326
  • Altın 236,165
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 10 °C

Başkan Özselek’ten, Gelir Vergisi Beyanı Uyarısı

Başkan Özselek’ten, Gelir Vergisi Beyanı Uyarısı
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2016 yılında kira geliri elde edenlerin gelir vergisi beyanname süresinin...

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2016 yılında kira geliri elde edenlerin gelir vergisi beyanname süresinin 31 Mart 2017 Cuma günü sona ereceğini söyledi.

Ev ve iş yeri sahiplerinin zor durumda kalmaması için kira gelirlerini doğru bilgiyle doğru zamanda beyan edilmesi gerektiğini belirten Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, "Mesken kiralamalarından 3 bin 800 TL'nin üzerinde, işyeri kiralamalarından ise 30 bin TL'nin üzerinde gelir elde eden mesken sahipleri kira gelir vergisine tabi tutulmaktadır ve beyanname vermek zorundadır. Kira gelirleri nedeniyle vatandaşlarımızın ilerde zor durumda kalmamaları için 2016 yılına ait kira gelirlerini doğru ve zamanında beyan etmeleri gerekmektedir. Vaktinden sonra yapılan bildirimler için mesken kiralamalarında 3 bin 800 TL'lik, iş yeri kiralamalarında 30 bin TL'lik muafiyet sınırı dikkate alınmayacaktır" diye konuştu.

Özselek, vergi idaresi tarafından istisna sınırının üzerinde olup beyan edilmeyen kira gelirlerinin tespit edilmesi halinde hem istisnadan yararlandırılmayacağını hem de vergiler vergi zıyaı cezası ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edileceğini hatırlattı.

İstisnai sınırın üzerinde kira geliri elde edenlerin herhangi bir cezai işlem görmemeleri için 31 Mart 2017 tarihine kadar kira geliriyle ilgili beyannamelerini vermeleri gerektiğini belirten Özselek, "Vatandaşlarımızın kira beyanı ve diğer mali konularda herhangi bir cezai işlem görmemesi ve beyannamelerinin sağlıklı şekilde verebilmeleri için mutlaka mali müşavirden destek almaları gerekmektedir" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim