• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 11 °C

Başkan Topbaş, Sazlıdere Barajı İle İlgili Konuştu

Başkan Topbaş, Sazlıdere Barajı İle İlgili Konuştu
Gaziosmanpaşa'da düzenlenen Meydan Düzenlemesi temel atma töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Maalesef Sazlıdere Barajı'na...

Gaziosmanpaşa'da düzenlenen Meydan Düzenlemesi temel atma töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Maalesef Sazlıdere Barajı'na içme suyuna inşaat atıkları dökecek kadar gözü kararmış insanlar var aramızda. Bunların cezaları ağır olacak" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Gaziosmanpaşa'da 4 meydanı birbirine bağlayarak 45 bin 500 metrekarelik dev bir meydan oluşturuyor. Atatürk Büstü Meydanı, Hükümet Konağı Meydanı, Kültür Merkezi Belediye Meydanı ve Cami Meydanı, İBB'nin hayata geçireceği 6 milyon 665 bin liralık projeyle birleşiyor. Gaziosmanpaşa Meydanı Temel Atma Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Başkan Kadir Topbaş ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Usta vatandaşlara keşkek dağıttı

Gaziosmanpaşa Meydan Projesi temel atma töreni sonrasında ise yapılan Keşkek Festivali'ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Program sonrası festival alanına geçen Başkan Topbaş ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ellerine aldıkları tokmakla karşılıklı buğday dövdü. Daha sonra ise kazanın başına geçen Başkan Topbaş'ın ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Usta'nın vatandaşlara keşkek ikram etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

"Sazlıdere Barajı'na moloz dökenlerin cezaları ağır olacak"

Gaziosmanpaşa'da temel atma törenine katılarak konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bugün ve dün duyduğumuz üzücü haberi hepimiz basından takip ediyoruz. Maalesef Sazlıdere Barajı'na içme suyuna inşaat atıkları dökecek kadar gözü kararmış insanlar var aramızda. Bunların cezaları ağır olacak buradan ifade etmek istiyorum. Onlar 4 liradan kaçtığı için Büyükşehir olarak biz çok daha fazla bedel ödeyerek kaldırmak zorunda kalıyoruz. Mümkün olsa da o döktükleri molozları ve inşaat atıklarını bulundukları yerlerdeki suları onların evlerine göndersek, onlara içirsek" dedi.

"Maalesef ne kadar önlem alsak, yine akıllarına şeytanlık geliyor"

Moloz dökenlere karşı önlemler aldıklarını, buna rağmen bir yol bulup dökmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, "Kimyasallarla ve o ne olduğunu bilmediğimiz atıklar döktükleri o suların tekrar içilir hale gelmesinin çok ciddi maliyetleri var. Arıtma tesislerinde ciddi bedeller oluşturuyor. Coğrafyaya, tabiata, ormana, yeşile nasıl kıyılır. Maalesef ne kadar önlem alsak, yine bir şeytanlık akıllarına geliyor ve 3 kuruştan kaçarak çevreyi kirletmeyi göze alıyorlar" diye konuştu.

"Yeni yazılım yaptık, hafriyat kamyonları damper kaldırdığı anda göreceğiz"

Hafriyat kamyonlarına yönelik yazılım geliştirdiklerini söyleyen Başkan Kadir Topbaş, "Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımıza arz ettim. Tabi kötü komşu insanı hacet sahibi edermiş. Bir yazılım yaptık, inşallah bu yazılımlar mecburi hale gelecek. Hafriyat kamyonları damperini nerede kaldırırsa biz onu merkezden göreceğiz. Nerede açtı, nerede döktü biz onu takip edeceğiz. Onların canlarını yakacak kadar cezalar gelecek. Sadece kendini ve bu dönemi kirletmiyorlar, geleceğimizi kirletiyorlar. Dün, Dünya Su Günü'ydü. Suyu israf etme geleceğini tüketme diyoruz, ama bunlar bugünden çevremizi ve geleceğimizi tüketiyorlar. Bu densizliğe müsamaha gösteremeyiz" şeklinde konuştu.

"Bu yanlışlar asla affedilemez"

Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buna benzer bazı yerlerde yakaladığımız, arabalarını yakalayarak ciddi cezalar yakaladığımız. Ağlayarak, sızlayarak himmet istiyorlar, asla yüzlerine bakmıyoruz. Bu yanlışlar asla affedilemez. Böyle şey olur mu? Milletin, doğanın geleceğini karartacaksınız. O tabiatın, o doğanın dili olsa diyecek ki, "ey insan gölgemden istifade ediyorsun, senin oksijenini temin ediyorum. Bana bu yapılır mı" diyecek. İnşallah akılları başlarına gelir veya biz getiririz."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim