Başkan Ve Milletvekilleri Sanayi Esnafı İle Kahvaltıda Buluştu

Başkan Ve Milletvekilleri Sanayi Esnafı İle Kahvaltıda Buluştu

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, milletvekilleri ve beraberindeki heyetle birlikte kahvaltı programında bir araya gelerek, sanayi projesi ve referandum...

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, milletvekilleri ve beraberindeki heyetle birlikte kahvaltı programında bir araya gelerek, sanayi projesi ve referandum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti Aksaray milletvekili Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti ve meclis üyeleri ile birlikte sanayi bölgesindeki kavak pazarında bulunan esnaflarla kahvaltı programında bir araya geldi.

Sanayi esnafını çok yakından ilgilendiren sanayi projesi ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Yazgı, projenin son durumu hakkında bilgiler vererek, "Bizim buradaki amacımız sizlerin istediği, beğendiği dükkan yapmak ama bunun dışında hesaplı yapmak yani iki tane argümanımız vardı üzerinde durduğumuz, bunları değerlendirerek yola çıktık. Göreve başlar başlamaz yaptık bu işi. 3 sene zarfında hem bu görüşmeler hem projelerin netleşmesi, fiyat hem de bu işi kim yapacak esas önemli olan oydu. Yapacak olanın bize öyle bir imkan sunması lazım ki siz esnaflarımız kira öder gibi ödeyip kendi yerlerine sahip olmaları bizim yola çıkış maksadımız buydu, bu amaçla biz yola çıktık. Esnaflarımız ilk etap için geldiler başvurularda bulundular. Şuan için ilk etap tamamen bitti. Vaziyet planlarını ve dağılımlarını yaptık. Bize esnaflarımız diyordu, "blokların uzunluğunu 100 metre ya da 120 metrede tut ki çok çok uzun olmasın aralarda yerler olsun" dediler. Onu yaptık. Dükkanın ön tarafına bize biraz daha yer ver dediler. Biz bütün imkanları zorladık, bütün şartları zorladık. Belli bir alan içerisine yapmış olduğumuz bir çalışma olduğu için her alanı her imkanı sonuna kadar dedik ki, 5 er metre daha verelim 10 metre olan yerleri 15 metre, 500 metre olan dükkanlara 20 metreydi 25 metreye çıkarttık. Böyle yapmakla büyük bir rahatlığı da sağlamış olduk. Yani buna da ekstra bir fiyat almadık. TOKİ Mayıs Haziran ayı gibi hemen ihaleye çıkacak. İhale sonuçlandığı andan itibaren de ilk temellerimizi atmaya başlayacağız. Benim hedefim şu; burada bulunan bütün sanayi esnaflarımızı oraya taşımak ve bulunduğumuz yeri de yepyeni bir şehir yapmak. Sanayide bulunan esnaflarımızın büyük bir çoğunluğu inşaat sektöründen geçiniyor. Kereste, çimento, demir, kapı, pencere inşaat sektöründen çok büyük artıları var, onlara çok büyük kazançları var, biz bu alanı dükkanları yıktıktan sonra yapacağımız yeni parsellerle yeni adalarla buradaki mal sahiplerine diyecek ki "burayı yepyeni bir şehir haline getirin. Burayı bambaşka bir şehir haline getiriyoruz. Burada mal sahiplerimiz kazanıyor. Esnafımız oraya gittiği için yeni inşaatlar yapıldığı için tekrar bir kazanç oluyor, yani iki ya da üç sefer kazanılıyor. İki sene sonra dükkanlarınıza geçtikten sonra kira öder gibi ödeyip kendi yerlerinizin sahibi olacaksınız. Sizlerin huzurunda vekillerimize teşekkür ediyorum. Her noktada her aşamasında bizlere destek oldular yardımcı oldular "dedi.

Milletvekili Cengiz Aydoğdu ise, "Aksaray da temiz bir iş yapılıyor süratli bir iş yapılıyor. Tereddütler olabilir itirazlar olabilir bunlar her yer de olur her zaman olur her şehirde olur küçük sanayi sitelerini problemsiz yapan vilayet yok, ama Aksaray'da TOKİ'nin ikinci veya üçüncü deneyimi. İlk Bursa İnegöl'de yapmış. TOKİ başkanımız arkadaşımız. Kardeşimiz şuan da onlar içinde kendilerini ispat olacak çok iyi bir iş olacak. Temiz bir iş olacak. Burası çok güzel olacak bereketli bir iş yapıyoruz hayırlı uğurlu olsun şimdiden" diye konuştu.

Milletvekili Mustafa Serdengeçti de, "Sanayimizin sorunlarını hepimiz gördük. Geldiğimizden beri belediye başkanımızın yaptığı her aşamadan haberimiz var. Bize hızlı gelecek seçimlere yetişecek bir proje lazımdı. En uygun TOKİ idi. Her aşamasını takip ettik. Emin olabilirsiniz belediyenin bu işte hiçbir karı yok. Bazı yerlere şikayet mektupları yazılmış, belediye kazandı falan mümkün değil hatta çok ilginç bir şey olmuştu. TOKİ'nin şöyle bir yetkisi varmış her arsayı istediği arsayı bedava alabiliyormuş şimdi TOKİ'nin bedava alabileceği arsayı belediye başkanı onlara sattı. Sırf size indirim olsun diye. Yeni yapılacak sanayi projesinin alt yapı çalışmalarını da TOKİ ye yaptırıyoruz. Maliyeti tam 65 milyonluk bir alt yapıyı TOKİ yapacak. TOKİ şu anda yapılacak olan etaptan kar elde etmeyecek. Bütün çalışmalarımız her şeyimiz sizin daha uygun fiyata yer sahibi olabilmeniz. Biz belediye başkanımızın sizin için uğraştığına eminiz ve kefiliz" şeklinde konuştu.

Sanayi Projesinin hakkında yapılan önemli açıklamaların ardından Cumhurbaşkanlığı Halk oylamasına da değinen Başkan Yazgı ve milletvekilleri, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye için 16 Nisan'da çıkacak sonucun çok önemli olduğunu ve sanayi esnafının da bu konuda evet diyeceğine inandıklarını kaydetti.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.