Başladığı Günden bugüne Salgında Korkulan Oldu ve Yiyecekte Koronavirüse Rastlandı

Başladığı Günden bugüne Salgında Korkulan Oldu ve Yiyecekte Koronavirüse Rastlandı

Çin'de Başlayan Salgın Dünyayı tedirgin ederken Koronavirüsün yiyecekte rastlanması tehlikeyi gözler önüne serdi. Hemen önlem alındı

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını tedirgin etmeye devam ediyor. Salgın başladığı günden itibaren herkesin bir endişesi vardı. Virüs acaba yiyecekte olabilir mi diye?

Korkulan oldu. Haber yine Çin'den.. Bilindiği gibi Salgın Çin'de başlamıştı. Ajansların ve haber sitelerinin geçtiği bu haber oldukça ses getirecek türden: Haber içeriğinde yer alan detaylar şu şekildeydi:

Çin'de donmuş kalamalarda korona virüse rastlandığı bildirildi.

Salgının başından beri herkesin çekindiği 'yiyecekten virüs bulaşır mı' konusu ile ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. 

Euronews'te yer alan habere göre Çin'de Rusya'dan ithal edilen dondurulmuş kalamarlarda Covid-19 virüsüne rastlandı.

Çinli sağlık yetkilileri 24-31 Ağustos tarihleri arasında Çin'in Jilin eyaletine ithal edilen kalamar paketlerini satın alanların ya da tüketenlerin derhal Covid-19 testi yaptırması çağrısında bulundu.

Çin gümrüğü cuma günkü açıklamasında, dondurulmuş gıda ürünlerinde koronavirüs çıkması durumunda şirketlerin ithalatlarını bir hafta süreyle askıya alacağını belirtti. Bu sürenin, tedarikçi şirketin ürünlerinde üç defa Covid-19'a rastlanması durumunda bir aya uzatılacağı ifade edildi

Bu arada Yiyeceklerle İlgili Salgından korunmak için belirli başlı bazı uyarılar var: Sizlerde bu uyarılar doğrultusunda önlemlerinizi alabilirsiniz:

İşte herkesin uyması gereken kurallar:

⦁ Yakın temasta bulunmak çok tehlikeli bu nedenle dostlarınızı ve arkadaşlarınızı ağırlayarak onlara yemek pişirmeye ara verin.

⦁ Ambalajlı ürünlere dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.


⦁ Yemekleri doğru pişirme yöntemi ile pişirin. Doğru yemek pişirme yöntemiyle virüse karşı tedbir almış olursunuz.

⦁ Çiğ ve pişmemiş yiyeceklerin taşınması arasında ve herhangi bir yiyecek kullanılmadan önce elleri sabun ve su ile sık sık yıkayın.


⦁ Dışarıda yemek yemeyi azaltın.