• BIST 119.196
  • Altın 314,436
  • Dolar 6,0829
  • Euro 6,5622
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C

"Başrol Sensin: Hayata Sinemadan Bakmak” Söyleşisi

"Başrol Sensin: Hayata Sinemadan Bakmak” Söyleşisi
Kırklareli Üniversitesi 7. Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında Pınarhisar MYO tarafından düzenlenen "Başrol Sensin: Hayata Sinemadan Bakmak" başlıklı...

Kırklareli Üniversitesi 7. Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında Pınarhisar MYO tarafından düzenlenen "Başrol Sensin: Hayata Sinemadan Bakmak" başlıklı söyleşi düzenlendi.

2. Merkezi Derslikler Binası 1 No'lu Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte konuşan sinema yazarı Suat Köçer, sinemanın şiiri, edebiyatı, felsefeyi ve daha pek çok şeyi kendi içinde barındıran devasa bir sanat olduğunu belirterek insan ruhunun ve kültürün sahip olduğu pek çok konu ve anıyı bir araya getiren, çerçevesi olmayan sınırsız bir alan olduğunu ifade etti.

Soru-cevap şeklinde yapılan söyleşide, Richard Bach'in "Gitmek istediğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur" sözüne atıfta Köçer, "İyi alınmış bir eğitim, çok para, güzel bir kariyer adına ne derseniz deyin sahip olduğunuz şeye neden sahip olduğunuzu bilmiyorsanız bunların hiçbir önemi yoktur. Eğer amacınızı ve hedefiniz seçmemişseniz, bu değerlerin hiçbirisinin önemi yoktur. Bu yüzden mutlaka kendinize bir hedef belirleyin ve hayatta ne yapmak istediğinize ve nereye varmak istediğinize karar verin. Cesur bir insanım. İnandığım, sevdiğim ve bağlandığım şeyler konusunda hiçbir zaman tereddüt etmedim. Çok büyük fırsatları sinemada bir adım daha atabilmek için reddettim. Hatırı sayılır, büyük maaşları reddettim. Geçmişime dönüp baktığımda bunu, kendi adıma gurur duyacağım bir şey olarak hatırlıyorum" dedi.

"Belirlediğiniz yolda canla, başla, azimle ve cesaretle yürüyün"

Öğrencilere önerilerde bulunan Köçer, " Beni bu yoldan çıkartacak, aklımı çelecek şeylere hiçbir zaman dönüp bakmadım. Size de bunu öneriyorum. Karar verdiğiniz alan hangisi olursa olsun iyi bir marangoz olmak, iyi bir sürücü olmak, iyi bir işadamı olmak, iyi bir anne olmak, iyi bir baba olmak. Bunların hepsi hayat açısından çok anlamlı meslekler. Ama mutlaka bir şeye karar vermeniz gerekiyor. Öyle her Pazartesi başka bir şey olmaya çalışırsanız, her bir gün direksiyonu başka bir yöne çevirip aklınızı çelecek birtakım şeylere kendinizi kaptırırsanız, her yere varmak isteyen ama hiçbir yere varamayan insan olursunuz. Belirlediğiniz yolda canla, başla, azimle ve cesaretle yürüyün" ifadelerini kullandı.

"Başrol Sensin: Hayata Sinemadan Bakmak” Söyleşisi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim