Başvurana Parası Ödeniyor Tek Şart Unutmayın Başvurmak Bir Çok kişiye Devlet Parasını geri ödedi

Başvurana Parası Ödeniyor Tek Şart Unutmayın Başvurmak Bir Çok kişiye Devlet Parasını geri ödedi

Vatandaşların büyük bir bölümü haklarından haberdar değil. Ödedikleri ödemeyi geri alabilme imkanları bulunduğu halde başvurup ödemelerini geri almıyorlar. Oysa başvuran parasını almaya başladı bile

Türkiye'de bir çok kişi Vergi Ödemekte. Ödedikleri vergilerle ilgili pek bilgi sahibi olmayan kişi sayısı ise oldukça fazla. Emlak vergisi biliyorsunuz bir çok kişi tarafından ödenen bir vergi. Şu günlerde bir çok vatandaşı ilgilendiren haktan bahsediliyor.

Özellikle Basın bu konuya yer veriyor olsa bile hala haberi olmayan yüzbinlerce vatandaş var: Herkes başvurup iadesini geri alırken vatandaşlar ne yazık ki bu konuda bilgi sahibi değiller.

Peki İade işlemi nasıl olacak? Yapılması gereken nedir? Nereye başvurulacak? İşte bütün bu soruların herkesi ilgilendiren cevabı:

Konuyla ilgili Takvim gazetesi Detaylı bir Haber Yayınlamış. Bilindiği gibi Takvim gazetesi bu konularda özenle haberler hazırlayan bir internet sitesine sahip.

Geniş ve özenli bir şekilde hazırlanan bu içerikte Emlak Vergisinden Nasıl Muaf olunacağına Dair bilgilerde mevcut: 

Emlak vergisi ödemesi için aranılan muafiyet şartlarını taşıyan kişiler emlak vergisi ödemezken bu kişilerin dışında kalan adına kayıtlı tapusu olan herkes emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir. Emlak vergisi ödemesi yapan kişilere belediyeler tarafından geriye dönük 5 senelik zaman zarfı içerisinde ödedikleri paraları geri iade edilmektedir. Emlak vergisi iadesi için kişinin ödeme yapmış olduğu makbuzlar ile ödeme yapmış olduğu emlak vergisi servisine başvuru yapması yeterlidir.

EMLAK VERGİSİNDEN NASIL MUAF OLUNUR?

Taşınmaz mal sahibi olan herkes kanunen ödemesi zorunlu tutulan emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir.

Kimler emlak vergisi öder, kimler ödemez sorusu çokça sorulmakta olup emlak vergisi muafiyet hakkı olanların dışında tüm taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdür.

Emlak vergisi muafiyet hakkından yararlanan kişiler ise;

Hiçbir geliri olmayan ev hanımları,

Emekli maaşı dışında hiçbir geliri olmayan emekliler,

İşsiz olduğu için geliri bulunmayan işsiz kişiler,

Şehidin dul eşi ve yetimleri olarak sıralanmaktadır.

EMLAK VERGİ MUAF OLMA ŞARTLARI BELİRLENDİ Mİ?

Emlak vergisinden muaf olma şartlarının neler olduğuna baktığımızda öncelikle hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri,

Ticari Ve Mesleki Faaliyet Geliri,

Tarımsal Faaliyet Geliri,

Menkul Ve Gayrimenkul Geliri,

Faiz Geliri Veya Benzeri Türde Bir Gelirinin Olmaması Şartı Aranmakta.

Geliri olmadığına dair bir belge ile meskeninin bağlı bulunduğu belediyenin mali hizmetler müdürlüğüne dilekçe ile taahhüt vererek başvuru yapanlar emlak vergisinden muaf tutulur.

MLAK VERGİSİNDEN MUAF OLAN KİŞİLER

Emekliler

Ev hanımları

Şehit düşen kişinin dul eşi ile yetim çocukları

Gaziler

Hiçbir geliri olmayan kişiler

Böylelikle belirlenen bu kişiler vergi muafiyetinden yararlanma fırsatını elde edebilmektedir. Aynı zamanda geriye dönük son 5 yıl içerisinde ödemiş oldukları vergileri de iade alma hakkına sahip olabilmektedir. Sizlerde bu önemli adımlar arasında bulunuyor iseniz vergi muafiyetinden faydalanma olanağına sahip olabilirsiniz. Belirlenen şartlar kapsamında paranızı iade alabilirsiniz.

GERİYE DÖNÜK ÖDENEN EMLAK VERGİSİ İADESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

Bu şartları taşıyan kişiler ödeme yapmış oldukları belediyelerin mal hizmet müdürlükleri üzerinden muafiyet dilekçesi yazarak sıfır oranlı emlak vergisi hakkından yararlanabilirler.

Muafiyet hakkı olmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişileri ise yine mal hizmet müdürlükleri üzerinden geriye dönük 5 senelik para iadesi talep etme hakkına sahiptir. ,