Başvurmayan pişman oluyor EYT beklemeden on binlere Erken emeklilik yolu açıldı!

Başvurmayan pişman oluyor EYT beklemeden on binlere Erken emeklilik yolu açıldı!

Kadın çalışanların daha erken emekli olmasına olanak sağlanıyor. Meslekte 15 yılını doldurmuş olan kadın çalışanların başvurması halinde...

Kadın çalışanların daha erken emekli olabilmesine imkan sağlanıyor. Tabi, bunun şartları var elbette.

Engelli Çocuğu Olana İmkan Sağlanıyor

Evde bakmakla yükümlü olduğu engelli çocuğu olan kadın çalışanlar, meslek hayatlarında 15. yılını doldurduysa emekli olabilme imkanı sağlanıyor. Çünkü çocuk bakımını üstlenen annenin prim sayısı artıyor bu sayede erken emekli olabilmenin yolu açılmış oluyor.

Buna göre; 1 Ekim 2008 ve sonrasında çalışma hayatına başlayan ve bu şekilde engelli çocuğu bulunan kadınların prim gün sayıları 1,25 olarak hesaplanıyor. Engelli çocuğu olan kadınlara tanınan bu haktan; SSK, Bağ-Kur, Tarım SSK, Tarım Bağ-Kur'u ve Emekli Sandığı kanunlarına tabi olan tüm çalışanlar faydalanabiliyor.

Evlat Edinen Anneler de Faydalanabiliyor

Bu haktan faydalanabilen kadınlar arasında yalnızca biyolojik anneler bulunmuyor elbette. Evlat edinilen çocuğu bulunan anneler de bu kanundan yararlanabiliyor.

Evlat edinilmiş ve 2 yaşını geçmemiş çocuklar için başvuran annelerin, doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Borçlanma, evlat edinilen tarihten başlıyor. Öte yandan, doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması hakkına sahip.

Doğum borçlanması, doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kalan kadınların geriye dönük olarak prim ödemesi yapmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Bu haktan; 4A, 4B, 4C kapsamında sigortalı olup doğum yapan tüm kadınlar doğum borçlanması hakkından faydalanabilmektedir.

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı dikkate alınmıyor ancak staj yaparken doğum yapan kadınlar da bu haktan faydalanabilmektedir.

İlgili Haberler