Başvurular bitmişti, tekrar başlatıldı! Devlet pandemi desteği ne kadar oldu? Başvurular nasıl yapılır?

Başvurular bitmişti, tekrar başlatıldı! Devlet pandemi desteği ne kadar oldu? Başvurular nasıl yapılır?

Başvurular durdurulmuştu, devlet müjdeyi verdi! Tekrar başlatıldı. 2021 destekleri kaç TL oldu? İşte tüm detaylar. Desteğe başvuru nereden yapılıyor? 2021 destekleri devam ediyor mu?

Hane başına bin lira hibe desteği devam ediyor. Devlet hibesi için başvurular tekrar açıldı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomik olarak zorlanan dar gelirlilere bin lira destek sağlanacak. Başvuru ve ödemeler bitmişti ancak devam ediyor. Üçüncü fazda da destek sağlanacak. 

Sosyal yardıma başvurmak için şartlar ne?

Destekler kişi bazlı değil haneye yapılacak. Buna göre ise düzenli bir geliri olan kamu işçileri, memurlar, emekliler, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği almış kişiler bu hibeden faydalanamayacak. Bin lira desteği daha önce alan kişiler de tekrar başvuru yapamayacak.

Başvuru esnasında ise çalışma durumu, aylık gelir, kira gideri ve faturaların giderleri gibi sorular soruluyor. 

Başvuru için ne yapmak gerekiyor?

Başvurular sadece e devlet üstünden yapılıyor. E-devlet sistemine şifre ile giriş sağlandıktan sonra arama çubuğuna sosyal destek yazarak aratılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise başvuru günleri. Başvuruların daha hızlı değerlendirilebilmesi için TC Kimlik numarasının son hanesine göre başvurular yapılacak. Buna göre ise 0 rakamı olanlar pazartesi, 2 olanlar salı, 4 olanlar çarşamba, 6 olanlar perşembe ve 8 olanlar cumaları başvuru yapacak. Bunun yanında farklı bir gün sistemden başvuru yapmak istenirse sayfa açılmayacak. Hafta sonu ise başvurular herkese açık olacak.

Sonuç nereden öğrenilir?

Başvuru süreci yine e-devletin sisteminden takip edilebiliyor. Değerlendirmeler ise hane için yapılıyor. Şartlar uygun görüldüğü takdirde ise başvuran kişi, başvuru formunda belirttiği ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na değerlendirmeler iletiliyor. Onay durumunda da IBAN bilgisini verdiği hesabına PTT aracılığı ile ödeme yapılıyor.