Bayat Ekmeği Çöpe Atmayın! Kızarmış Ekmek İle Yapabileceğiniz Pratik Tarifler!

Bayat Ekmeği Çöpe Atmayın! Kızarmış Ekmek İle Yapabileceğiniz Pratik Tarifler!

Bayatlamış ekmekleri kızartarak değerlendiriyoruz ancak sadece yoğurda katık mı yapıyoruz? Halbuki kızarmış ekmekle yapılacak onlarca tarif var! Kızarmış ekmek kullanarak yapabileceğiniz beş farklı tarif! Aralarında tatlılar da var!

Bayatlamak ekmeğin doğasında ancak bayat ekmek sevmiyorsanız küflenmeye başlamadan mis gibi gevrek ekmeklerinizi köşede tutun çünkü sayısız tarifimiz var. 

Ekmek aşı

Bayat ekmekleri sadece çorba üstüne koyarak yemekten sıkılanlar için sadece bayat ekmekle yapılan pek çok tarif önerisi ile geldik. Bayat ekmekleri ilk olarak kolay bir tarifle değerlendirelim. Tereyağı ile bazı sevdiğiniz baharatlarla ve sarımsak ezmesi ile eritin. Baharatları yakmamaya dikkat edin. Sonrasında bayat ekmeklere bu yağı dökün. Fazla yapmamaya dikkat edin. Tereyağlı sosu ekmekler çektiğinde üzerine dilerseniz yoğurt koyarak tüketebilirsiniz.

Ekmek tatlısı

Diğer yandan çok kişinin bildiği ancak yapmaya üşendiği ekmek tatlısını da aslında hızlıca yaparak beş çayına yetiştirebilirsiniz. Yapacağınız tek şey şerbet hazırlamak. Üzerine dilerseniz kırılmış fındık, puding ya da kaymak gibi eklemeler yaparak lezzetini katlayabilirsiniz.

Ekmekli börek

Bayat ekmekle kızartma börek yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Kolay çiğ börek gibi düşünebilirsiniz ancak kıyma içerisine bayat ekmek koymak gerekiyor. Sigara böreği gibi saracağınız ekmekli böreğe herkes bayılacak. 

Tembel pizzası

Bayat ekmekle yapılan belki de en güzel tarif tabi ki tembel pizzasıdır. Tembel pizzası için bayat ekmeğinizi taban olarak kullanın. Üzerine biraz domates sosu ve peynir koyarak harikalar yaratın. Gerçek pizza gibi olsun istiyorsanız üzerine sucuk, mısır ve mantar da ekleyebilirsiniz.

Ekmek pankek 

Pankek yapmak isterseniz bayat ekmeklerinizi hemen rondodan geçirerek un haline getirin. Enfes bir tada sahip olan bu pankek için, eğer evde un yoksa bayat ekmek harika bir alternatif oluyor. İlk adımda yumurtayı iyice çırpın üzerine de biraz süt o da yoksa kefir ekleyin. Sonrasında ekmek ununu ekleyin, biraz bekleyince şişecektir. Yanmaz tavaya bunu dökünce altlı üstlü pişirerek pankekinizi yapabilir, üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.