Bayılarak Yiyoruz Ama Rengi böyle olursa Sakın yemeyin çünkü..

Bazı Yiyecekler yararlı olsada doğru pişirilmediği zaman veya doğru tüketilmediği zaman zararlı olabiliyor. İşte o gıdalar ve uyarılar

Bayılarak Yiyoruz Ama Rengi böyle olursa Sakın yemeyin çünkü..
Yayınlanma Tarihi : 06 Mart 2021 15:00

Sağlıklı ve Doğru Beslenme Uzun yaşam için oldukça gerekli bir davranış. Ancak bazı alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor.

Güvenli bir şekilde tüketmediğimiz bazı yiyecekler her ne kadar faydalı olsada sağlığımıza zarar verebiliyor.

Gıda zehirlenmesi hala günümüzde en tehlikeli zehirlenmelerin başında geliyor.

Zamanında tedavi edilmemesi durumunda yoğun bakıma kadar götürebilir bizi bu tarz zehirlenmeler.

Şimdi Size vereceğimiz bilgileri mutlaka gözden geçirin ve sağlığınız için doğru beslenme taktiklerini öğrenin.

Ulusalpost.com olarak sizlerle daima doğru bilgiyi paylaşıyoruz. Sağlık unutmayın her şeyden önce gelir:

Siz de kızartmaları çıtır çıtır sevenlerden misiniz? Uzmanlar yiyeceklerin güvenli renk sınırını açıkladı. Bu renkten daha koyusu kanser riski taşıyor.


Birçoğumuz için iyi bir patates kızartması çıtır çıtır olmalı. Ancak Gıda Standartları Ajansı yiyecekleri fazla pişirmenin kanser riskini arttırdığı konusunda uyardı. Tost, patates, et gibi kızartılan yiyeceklerin renginin nasıl olması gerektiğini belirtti.

Uzmanlara göre, kızartılmış yiyeceklerin rengi açık altın sarısından daha koyu olmamalı. Kızartma sırasında kahverengileşme sürecinde ortaya çıkan kimyasal akrilamit sağlığı tehdit ediyor.

Milliyet gazetesinin Pembenar ekinde yer alan bilgilere göre : Riski azaltmak için uzmanlar yiyecekleri kaynatarak, püre haline getirerek ve buharda pişirerek yemeği öneriyor. Bunun yanı sıra patatesleri buzdolabına koymak soğuk tatlandırma adı verilen bir kimyasal değişime neden olduğu için akrilamiti arttırıyor. Bu yüzden patateslerin buzdolabında muhafaza edilmesi kesinlikle önerilmiyor.

Tütünde de bulunan akrilamitin kansere neden olduğu hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Akrilamitten kaçınmak için tost, kızarmış ve pişmiş yiyeceklerin renginin açık altın sarısı, hatta mümkünse daha açık olması gerekiyor.