Bayram İçin Harika Bir Tat Fıstık Ezmeli Lokum Tarifi ve Püf Noktası

Bayram geldi haliyle çeşit çeşit tatlılar Türk mutfağından sofralara gelmeye başlayacak. Şimdi sizlere fıstık ezmeli lokum tarifi vereceğim.

Bayram İçin Harika Bir Tat Fıstık Ezmeli Lokum Tarifi ve Püf Noktası
Yayınlanma Tarihi : 12 Mayıs 2021 15:54

Tarifim görümcemden.. Beni istemeye gelecekleri gün bir kaç çeşidini yapıp getirmişti. Tabi bizim hazırlıkların pabucu dama atılmıştı. Azıcık üzülsem de yine de sevinmiştim.

Bende ondan aldım tabi tarifi.. Evlendikten sonra ilk davetimde bende yaptım. En az onunki kadar lezzetli ve güzeldi. Görümcem bile inanmadı.. 

Bende sizlerle paylamak istedim. Hem özel günleriniz de hem de misafirlerinize yapabileceğiniz basit ama bir o kadar da lezzetli bir tat.. 

İşte tarifimiz..

FISTIK EZMELİ LOKUM

Fıstık Ezmeli Lokum Tarifi İçin Malzemeler Neler?

  • 1 paket fıstık içi (200 gram)
  • 1/2 çay bardağı ile pekmez
  • 1 kase Hindistan cevizi

Fıstık Ezmeli Lokum Tarifinin Püf Noktası Nedir?

Fıstıkların kabuklarını kolayca soyabilmek için iki elimiz arasında fıstıkları ovalım, üfleyip kolayca kabuklarından ayıralım. Afiyet olsun.

Fıstık Ezmeli Lokum Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle fıstıkların kabuklarını soyalım. Kızgın tavaya fıstıkları alalım ve yaklaşık 5 dakika kadar kavuralım. Fıstıkları daha sonra robottan çekelim. Un gibi olduktan sonra 3 yemek kaşığı içinden alalım ve ayıralım. Kalan fıstıkları yağı çıkana dek çekmeye devam edelim. (eğer rondo yoksa bu aşamada smoothie blenderinden az az ekleyerek çekilebilir. Fıstık ezmesi kıvamında olacaktır.) İçinden ayırdığımız 3 yemek kaşığı ile fıstık ununu ve yarım çay bardağı ile pekmezi homojen olarak karıştıralım. Uygun bir tabağa streç serelim ve karışımı ekleyelim. Buzlukta 1 saat kadar bekletelim. 1 saatin sonunda çıkartalım ve lokmalık olarak dilimlere keselim. Hindistan cevizine bulayalım ve isterseniz eğer fıstık ya da fındıkla süsleyelim. Herkese afiyet olsun.