Bayram Lokumu Evde Nasıl Yapılır? Tam Kıvamında Bayram Lokumu Tarifi

Bayramda ve özel günlerde lokumlar Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Peki lokum evde nasıl yapılır? Tarifi nasıldır?

Bayram Lokumu Evde Nasıl Yapılır? Tam Kıvamında Bayram Lokumu Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 15 Mayıs 2021 18:04

Lokum olmazsa olmazımızdır. Genellikle Türk kahvesi yanına ikram edilse de güzel ve bizi mutlu eden olayların ardından da herkese ikram ettiğimiz bir lezzettir. 

Ben de bugün sizler için hala devam eden bayram nedeniyle güzel bir lezzet tarifi hazırlamak istedim. 

Dedem çok güzel lokum yapardı. Her ne kadar doktor olsa da fırsatını bulup bize çok güzel yemekler hazırlardı. Dedemin babasının lokum dükkanı varmış. O da küçükken yaz aylarında yanına gide gele öğrenmiş lokum yapmayı.. Bize de öğretti. O zamanlar insanların tatlıları lokummuş..

Lafı fazla uzatmadan tarifimize geçelim.. İşte Bayram Lokumu tarifi..

Bayram Lokumu Tarifi

Malzemeler

  • 3 bardak su
  • 1 çorba kaşığı hibiskus
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 avuç karanfil
  • 2 bardak şeker
  • 2 bardak buğday nişaştası (1 bardağı bulamada kullanılacak)

Yapılışı

İlk olarak hibiskusu suda kaynatıyoruz. Hibiskusa tarçın ve karanfili de dahil ediyoruz.
Rengini verdikten sonra süzüyoruz ve şekeri ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz.
Başka bir yandan 1 su bardağı nişastayı su ile seyreltip kaynattığımız suya karıştırarak döküyoruz. Devamlı olarak karıştırıp rengi açılana kadar iyice pişiriyoruz.
Bir borcamı ıslatıyoruz ve karışımımız borcama aktarıyoruz ve üzerini nişasta ile kaplıyoruz. Buzdolabında soğumaya bırakıyoruz.

Soğuma işlemi bittikten sonra dolaptan alıyoruz ve küp keserek her yanını nişastaya buluyoruz. Böylelikle lokum hazır hale geliyor. Güzel günlerde tüketin, afiyet olsun.

Öneri

Aroma olarak çilek, portakal veya limon da kullanabilirsiniz ve bulama işlemi için nişasta yerine hindistan cevizi de kullanabilirsiniz.