Bayram Müjdesi gibi Faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği

Bayram Müjdesi gibi Faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği

Bayram öncesi, tam kapanma ve salgının en mutlu eden haberi geldi. Kredi desteği resmen ilaç gibi gelecek. Üç sene boyunca geri ödeme derdi olmayan ve faiz uygulanmayan kredi için teminat da koşul olarak gösterilmiyor...

Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan devlet destekleri sürüyor. Küçük ve mikro işletmeler için de teminat koşulu olmadan üç senelik geri ödemesiz krediye başvurular KOSGEP'e yapılacak.

Pandemi nedeniyle ekonomik anlamda pek çok işletme büyük yaralar aldı. Ekonomik anlamda büyük bir sıkıntıya girilen dönemin birinci senesini geride bıraktık ancak işletmelerin hala büyük yardımlara ihtiyacı var. KOSGEP ise buna karşın üç sene boyunca geri ödemesiz, faizsiz ve teminat koşulsuz kredi imkanını duyurdu. Buna göre ise KOSGEP'in mikro ve küçük işletmelere yönelik kredi başvurusu için 21 Mayıs 2021 tarihi son gün olarak gösterildi.

Hangi sektörlerde çalışan firmaları kapsıyor?

Başvuru yapmak isteyen şirketlerin 2017 ve sonrasında kurulmuş olması, imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyette bulunuyor olmaları gerekiyor. Yalnızca mikro ve küçük işletmelerin yararlanabileceği büyük kredi fırsatında ise verilen kredi miktarı değişmekte.

KOSGEP'in internet sayfasında yayınlanan kredi detaylarına göre, senelik on kişiden az çalışanı olan mikro işletmelere, yıllık elli kişiden az çalışan istihdam eden küçük şirketlere üç ayda bir olmak üzere farklı tutarlarda kredi ödemesi yapılacak. 

Ne kadar kredi sağlanıyor?

Mikro işletmeler için aylık en fazla on bin lira olmak üzere toplamda da en fazla 30 bin lira, küçük işletmelere ise aylık en fazla 25 bin olmak üzere toplamda da en fazla oranda 75 bin liraya kadar kredi sağlanacak.

Başvurular online olacak

Başvurular online olarak KOSGEP'e yapılabilecek. Sisteme ise arsa; yasal sınırların üzerinde bulunan vergi, SGK'ya olan borcun tecil ettirildiğini veya taksitlendirildiğini ispatlayan belge, SGK’ya tescili olmayanların ise işyerin SGK’ya tescilli olmayıp şahsın olarak SGK’ya borçlu olmadığını gösteren belge ve diğer gerekli belgelerin taratılması gerekiyor.

En Yeniler