Bayramların Gözdesi Çıtır Çıtır Gül Baklava Tarifi

Bayramların Gözdesi Çıtır Çıtır Gül Baklava Tarifi

Ramazan ayı bitmeden bayramlık nefis gül şeklindeki baklavayı mutlaka deneyin Bayramların en leziz ikramı olan çıtır çıtır gül baklavaya kimse hayır diyemiyor. Nefis güllü baklavanın içi ise yumuşacık oluyor, işte kıvamının tüm sırrı...

İçi yumuşacık cevizli gül baklava tarifi yazımızda...

Çıtır Çıtır Gül Baklava Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Nefis çıtır çıtır baklava tarifimizde kullanmak için; iki tane yumurta ile bir çay bardağı kadar sıvı yağı,  bir çay bardağı süt, bir çay bardağı yoğurt, yarım paket kabartma tozu, yarım limonun suyu, bir çimdik kadar tuz ve bir su bardağı oranında ceviz kullanacağız. Yarım paket kadar kabartma tozu yanında hamurun alabildiği kadar un ekleyeceğiz. Hamurlarımızı açmak için  de biraz nişasta ile unu karıştıracağız.

Tatlının şerbeti için üçer su bardağı şeker ve içme suyu kullanacağız. Üzerine eklemek için ise iki ya da üç damla kadar limon suyu gerekecek.

Baklavanın üzerine dökmek için de bir buçuk su bardağı sıvı yağı lazım edecek.

Çıtır Çıtır Gül Baklava Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak şerbeti yapalım ki tatlı olana kadar soğusun. Şekeri tencereye aldıktan sonra suyunu dökelim. Şeker eriyene kadar pişirdikten sonra beş dakika daha kaynatalım. Kaynarken üç damla kadar da limon damlatalım. Ardından köşeye tencereyi alalım.
Yoğurma kabımızı çıkaralım. Ardından içerisine sıvı yağ, yumurta, yoğurt ve sütü ekleyerek karıştıralım. Sonrasında içerisine tuz ile kabartma tozunu da ekledikten sonra limon suyunu sıkalım ve ununu da yavaşça ekleyerek kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuralım.

Karışan hamuru cevizden daha büyük olacak şekilde bezelerine ayıralım. Ardından nişastalı un karışımı ile tatlı tabağı kadar bir büyüklüğe ulaşacak kadar açalım. 

İki tane açılmış yufkayı üst üste koyalım. Sonrasında oklavamızı alarak olabildiğince incecik açalım. Yufkanın ortasından tutalım ve saat yönünde çevirelim. Ardından orta kısma cevizden koyalım. Kenar köşe kısımları da tutarak üst kısmı kapayalım. Sonrasında tepsinin içerisine ters şekilde dizelim. Tepsiye dizdiğimiz baklavaların üzerine birer çorba kaşığı sıvı yağı dökelim.

180 derecede pişirdikten sonra biraz bekletip şerbetini dökelim. Ardından şerbetini çekene kadar bekletelim. Afiyet olsun.