Bebek Gibi Bir Cilt İçin  Altın Değerinde On Beş Bakım Kuralı

Bebek Gibi Bir Cilt İçin Altın Değerinde On Beş Bakım Kuralı

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için uygulanması gereken on beş bakım kuralı! Cildinizdeki kötü görünümden yakınıyorsanız çözümü aslında çok basit. Uygulayacağınız on beş alışkanlık ile beraber teniniz ışıl ışıl olacak...

Tertemiz ve sağlıklı görünen sıkı bir cilt hayal değil! Cildinizi özellikle de yüzünüzün görünümünü iyileştirmek için bu adımları uygulamak önemli bir fark yaratacaktır. Hatta yalnızca bir hafta bile bu adımlara dikkat etmek büyük bir fark yaratacaktır. 

Uzmana görünmeden işe başlamayın

İlk adımda bir dermatolog ya da cildiyeye gitmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Cilt tipini, gerekli olan ilaçları ya da rutini size en doğru söyleyecek olan kişi bir uzman olmalı. Herkesin cildi aynı olmadığı için komşudan ya da arkadaştan duyulan işlere kalkışmamak gerekiyor. 

Kullanılan ürünleri doktor tavsiyesi ile alın

Doktorunuzdan mutlaka temizlik için tonik ve nemlendirici ile güneş kremi tavsiyesi alın. Özellikle tonik seçimi öneli. Günde iki kez ılık su ile cildi yıkamak cildinizin üzerindeki yağ tabakasını alacağı için ilerleyen günlerde ortaya çıkabilecek siyah nokta veya sivilceleri de engelleyecektir. Yüzü yıkamadan evvel elleri yıkamayı da unutmayalım.

Eller yüzden uzak dursun

El temizliğine ne kadar dikkat etsek de ellerimizi yüzümüze götürme alışkanlığını bırakmamız gerekiyor. Parmaklarınızın haricinde süreceğiniz kokulu bir nemlendirici ile beraber kokuya aşina olun ve eliniz yüzünüze yaklaştığında bunu bir hatırlatıcı olarak kullanın. Yüze saçın da değmemesi önemli, özellikle kirlenmiş saçlar saç derisinde de yüzde de büyük sorunlara yol açabiliyor.

Yüz temizliği demişken nevresimleri de sık sık değiştirmek önemli. Yüze kullanılan havluyu da sık sık yıkamak ve eller için asla kullanmamak gerekiyor. 

Cildinizi temizlerken nemlendirmeye de dikkat edin. Abartmadan ve yine doktor tavsiyesi ile haftada bir ya da iki kez mutlaka maske ve peeling uygulayın. Cildinizi nemlendirmeyi ve güneşe çıkmadan yarım saat kadar öncesinden güneş kremi sürmeyi sakın ihmal etmeyin. Uzmanların tavsiyesi ile serum da kullanabilirsiniz.

Sivilcelerinizle barışın

Sivilce ya da siyah noktaları gizlemek ya da onlardan kurtulmak için büyük bir uğraş vermeyin. Sivilceleri sıkmak ya da siyah noktaları tırnaklamak süreci uzatmak ve cilde zarar vermekten başka bir şey yapmaz. Herkesin ufak tefek ya da büyük cilt sorunları olabilir, önemli olan sabretmek ve bu sorunlar var olsa da özgüvenli bir şekilde kalabilmek, çünkü bu hem doğal hem de üzerine düştüğünüzde geçici bir dönem.

En önemlisi sağlıklı yaşam

Uyku ve sağlıklı hayat da en önemli üç kural olabilir. Ne kadar iyi uyursanız o kadar sağlıklı bir cilt ve vücuda kavuşursunuz. Vücuda giren besinler kendisini hemen belli eder bu nedenle sebze ve sıvı ağırlıklı beslenmek ve su içmeye özen göstermek cilde yapılacak en büyük iyiliktir. Egzersiz yapmak da terlemeye neden olacağı için toksinleri atmak için en iyi yöntem. Cildin sıkılaşması için de yüz yogası ile vücudu kuru fırçalama da güzel bir etki yaratır. Bazen buhar banyosu da yaparak cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz.

En Yeniler