Bebek Gibi Pürüzsüz Cilde Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Altı Gıda

Bebek Gibi Pürüzsüz Cilde Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Altı Gıda

Yeni doğmuş gibi hiçbir leke barındırmayan bir yüze sahip olmak için bu gıdaları mutlaka beslenme programınızda bulundurun. Bu gıdalar tüm cilde öyle bir etki ediyor ki cilt baştan aşağı yenileniyor...

Cildin pürüzsüz ve kusursuz olmasını kim istemez? Ancak bunun olmasını sağlamak için vücuda giren besinlerin çok büyük bir rolü var. Sadece dışarıdan yapılan maskeler değil, yediğimiz gıdalar da cildimizi etkilemektedir.

Ceviz

Bu nedenle doktorlar bazı gıdaları tavsiye etmektedirler. İlk sırada ise hepimizin tadına bayıldığı ceviz geliyor. Cevizin içerisinde yüksek miktarda çinko bulunmaktadır. Zaten sivilce çıkmasının büyük sebeplerinden biri de vücuttaki çinko eksikliğidir. Çinko vücut içerisinde yağ üretiminden ve akne üreten hormonların kontrolünden sorumludur. Bu nedenle çinko eksikliği de sivilce oluşumuna aslında direkt olarak yol açmaktadır.

Havuç

A vitamini yüklü gıdaları da tercih etmek önemli. A vitamini sadece göze değil, akneli ciltlere de büyük faydalar sağlamaktadır. A vitamini eksikliği vücutta kendisini "deri pullanması" ve sivilce ile belli eder. Bu nedenle A vitamini içerikli  gıdalardan başta havuç olmak üzere, ıspanak, tereyağı, süt, lahana, kuru kayısı ve fesleğen gibi gıdaları tüketmek gerekli.

Balık ve yeşil yapraklı bitkiler

Geniş yeşil yapraklı bitkilerde ve somonda bulunan Omega 3 de cilt sağlığı açısından önemlidir. Omega 3 yalnızca hafızaya iyi gelmekle kalmıyor bir yandan da siyah ve beyaz noktalara yol açan yağ asitlerinin eksikliğini gidermektedir. Hem içeriği ve esnekliğe de fayda sağlayan omega 3 sayesinde daha genç görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kereviz

K vitamini de kan akışını düzenleyerek vücuda yarar sağlar. Cilt sağlığının en önemli etmenlerinden olan kan akışını hızlandırmak da bu nedenle önemlidir. Bu nedenle bol K vitamini içeren kerevizi mutlaka beslenme programınızda bulundurun. 

Kırmızı dolmalık biber

Kırmızı dolmalık biberi artık yeşili ile değiştirmenin vakti geldi. Kırmızı dolmalık biber içerisinde bulunan karotenoid adlı madde, cildin kan akışını düzenlemekten sorumludur. Diğer yandan C vitamini yüklü olan bu harika gıda, cilt sağlığını da dengede tutarak kırışıklıkları önler.

D vitamini

D vitaminini yalnızca güneşten almak zorunda değilsiniz. Bunu için günde bir adet organik yumurta yiyerek vücudunuzu güçlendirebilirsiniz. D vitamini yumurtanın sarısında bulunmaktadır.