Bebeklerin canını acıtmayın. Bebeklerin tırnakları nasıl kesilmelidir?

Bebeğinizin tırnağını nasıl kesilmesi konusunda sizlere bazı bilgiler vereceğiz.Yeni doğan bebeklerin tırnak kesilme çok önemlidir.Çünkü yeni doğan bebeğinizin en sıklıkla kullandığı organ elleridir.

Bebeklerin canını acıtmayın. Bebeklerin tırnakları nasıl kesilmelidir?
Yayınlanma Tarihi : 09 Aralık 2020 07:01

Bir çok bebeğinde tırnakların uzamasına kendine zarar verebilir.Başka bir değişle tırnağı uzun olursa kendisine kolaylık zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için tırnakların zamanında bakımı yapılması lazım. Başka bir önemli hususta kesilmeyen tırnak içinde kir ve bakteri olur.Mikroplar birikeceği için enfeksiyon da olabilir. Bundan dolayı çocuğunuza zarar verebilir.

Bebeklerin tırnakları ne zaman kesilmeye başlar

Bu konuda uygun görülen görüş bebeklerin 6 haftadan önce tırnaklarının kesinlikle kesilmemesi yönünde olsa da bu düşüncenin artık pek geçerliliği kalmamıştır. İlk haftalarda bebeğinizin tırnaklarını yumuşak olduğundan dolayı kesilmesi kolaylık gösteriyor. Normal koşullarda iki hafta bir tırnakların düzenli bakımı yapılması gerekiyor.Tabi tırnağın uzama sıklığına göre bu süre hafta da bire kadar düşmektedir.

Bebeklerin tırnakları nasıl keseriz?

Kesme yöntemlerini el ve ayak olarak normal de ikiye ayırırız.Ayak tırnaklarını düz olarak ve el tırnaklarını da oval olarak kesmek gerekir. Bunun sebebi ise ayaklarda düz olarak kesersek tırnak batmasını önleriz.Kesme konusunda geldiğimize göre şimdi nasıl aşama aşama kesildiğini anlatacağız.

Tırnak kesimi için öneriler

* Öncelikle tırnak kesilmesi bir kaç malzemeye ihtiyaç duyarız. Bunlar temiz havlu, bebekler için üretilmiş bir tırnak makası ve bir de kağıt törpü gerekir.

* Bebeğin tırnak kesiminden önce karnının doyması ve sakin olması önemlidir. Uykusunun almış veya altının değiştirilmiş olması gerekir. Bu yüzden bu hususlara dikkat ediniz.

* Bebeğinizi kucağınıza alın ve bebeğin hareketini kontrol altında tutmaya çalışın. 

* El tırnakları oval, ayak tırnakları ise düz kesmeniz gerekecek.

* Tırnak kesim işlemi bittikten sonra kağıt törpünüzle kalan tırnakları yavaş bir biçimde alınız.

Bu işlemi yaptığımdan ötürü bebeğimizin yüzü ve vücudunu yırtmasına zarar vermesine engellemiş olduk. Ayrıca hijyenli olmasını sağladık.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz