• BIST 101.348
  • Altın 235,228
  • Dolar 5,5656
  • Euro 6,2949
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Berlin Pazarı Saldırısıyla İrtibatlı Olduğu İddia Edilen 2 Şüpheli Tutuklandı

Berlin Pazarı Saldırısıyla İrtibatlı Olduğu İddia Edilen 2 Şüpheli Tutuklandı
Almanya Berlin pazarına 19 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen terör saldırının failleri ile irtibatlı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan şüpheliler...

Almanya Berlin pazarına 19 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen terör saldırının failleri ile irtibatlı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan şüpheliler Bilal Yosef Mahmoud ve Youssef Darwiche tutuklandı. Havalimanında gözaltına alınan şüphelilerden Bilal Yosef Mahmoud'u, babasının ihbar ettiği ortaya çıktı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Noel pazarında 19 Aralık 2016 günü gerçekleştirilen saldırının faili ile irtibatlı olduğu iddiasıyla Atatürk Havalimanında gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'sinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen şüpheliler Bilal Yosef Mahmoud ve Youssef Darwiche, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından sorgulandıktan sonra tutuklama talebiyle Hakimliğe sevk edildi.

İstanbul 5'inci Sulh Ceza Hakimliği'nde yeterli Türkçe konuşamamaları nedeniyle Almanca bilen tercüman eşiliğinde ifadesi alınan şüpheli Bilal Yosef Mahmoud(19) kimlik tespitinde Türkiye'de adresinin bulunmadığı ve lise mezunu olduğunu söyledi. İfadesinde DEAŞ üyesi olduğu iddiasını kabul etmeyerek, "Babam şüphe dolayısıyla polise başvurmuştur. Arkadaşımın benim yüzümden hapiste olduğunu düşündüğüm için, onu korumak için söylemek istemedim ve susma hakkımı kullandım. DEAŞ üyesi değilim. DEAŞ üyesi olan sadece bir arkadaşım vardı. Kendisiyle annelerimiz tanışır ve okuldan tanırım. Onun DEAŞ'a katıldığını duydum. Arkadaşlığım buradandır. Serbest bırakılmamı talep ediyorum" dedi. Şüpheli Youssef Darwiche de DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu iddiasını reddederek, "Bu örgüt ile bağlantılı kimseyi tanımıyorum. Serbest bırakılmamı istiyorum" diye konuştu.

Baba, oğlunu Suriye'deki DEAŞ saflarında çatışmalara katılabilir diyerek ihbar etmiş

Sulh Ceza Hakimliği, şüpheliler Bilal Yosef Mahmoud ve Youssef Darwiche'nin "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmalarına karar verdi. Hakimlik kararında, şüphelilerin 19.12.2016 tarihinde Almanya Berlin pazarında gerçekleştirilen saldırının failleriyle irtibatlı oldukları belirtilerek, "Şüphelilerin Suriye'de bulunan çatışma bölgelerine gidebilecekleri ve yabancı terörist savaşçıları olmalarına karşın haklarında G.Ç. pasaport tahdit kayıtlarının bulunduğu, şüphelilerin kısmi tekrar içerikli savunmaları ile dijital materyal incelemeleri ve Bilal Yosef Mahmoud'un babası Walid Mahmoud'un ihbar içeriğinden anlaşıldığı üzere şüphelilerin Suriye'ye gidebilecekleri ve DEAŞ saflarında çatışma ve eylemlere katılacaklarının bildirildiği" ifade edildi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim