Beslenme uzmanından Bağışıklık güçlendiren tavsiyeler. Portakaldan bile güçlü C vitaminini açıkladı

Beslenme uzmanından Bağışıklık güçlendiren tavsiyeler. Portakaldan bile güçlü C vitaminini açıkladı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Maria Tanoğlu, koronavirüse karşı nasıl önlem almamız gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.

Koronavirüse yakalanmamak için ekstra çaba sarfettiğimiz şu günlerde Beslenme ve Diyet Uzmanı Maria Tanoğlu, nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapan Tanoğlu, 4 tane beslenme grubu olduğunu belirterek, "et grubu, tahıl grubu, meyve-sebze ve süt grubuna yeterli ve dengeli oranlarda tüketmeye günlük beslenmenize özen göstermelisiniz." dedi. Güçlü bir bağışıklık sisteminin doğru beslenmekten geçtiğine de değinen Uzman Diyetiyen, üçlü bir bağışıklık için uzun süre aç kalmamaya ve gün içerisinde 2-2,5 litre su içmeye de özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ ÖZELLİKTE

C vitamini ve çinko içeren besinlerin koronasavar oluğunu ifade eden Tanoğlu, Vücudun C vitamini depolamadığını ve günlük ihtiyacı kadar olan miktarı dışarıdan alarak desteklememiz gerektiğini vurguladı. "Günlük C vitamini ihtiyacı çocuklarda 40-60 miligram arasında, yetişkinlerde 75-90 miligram arasında, hamilelerde ve sigara içenlerde ise 120 miligram civarındadır. Başlıca C Vitamini kaynakları; kırmızı ve yeşil biber, maydanoz, brokoli, brüksel lahanası, greyfurt, mango, ananas, limon, çilek, karnabahar olarak sıralanabilir. Başlıca Çinko Kaynakları ise kırmızı et,hindi eti, mantar, ıspanak, kabak çekirdeği ve yer fıstığıdır." dedi.

MUTLAKA YOĞURT TÜKETİN!

Tanoğlu, "Probiyotik ve prebiyotik kaynakları düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığından korunmaya yardımcı oluyor.
Bu nedenle ev yoğurdu , ayran tüketmeye özen gösterin. Sarımsak, enfeksiyon riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek aktif bileşikler içerir. Örneğin, sarımsaktaki ana aktif bileşik olan allisinin, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve gribi iyileştirme etkisi vardır. Doğal antibiyotik olma özelliğine sahip sarımsağa mümkünse çiğ tüketin." dedi

Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden Alıntı yapılamaz..

İlgili Haberler