Beyinde Tümörün ilk belirtisi çıktı! Eğer sık sık başınızın ön kısmında....

Beyin Tümörü dikkat edilmediğinde öldürücü bir rahatsızlıktır. Çok sayıda vatandaş bu konu hakkında bilgi sahibi değilken uzmanların bu konuyla ilgili çok önemli bir uyarısı var. Beyin tümörü hakkında bilmeniz gereken her şey.

Beyinde Tümörün ilk belirtisi çıktı! Eğer sık sık başınızın ön kısmında....
Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2020 06:01

Beyin rahatsızlıkları arasında en çok dikkat çeken sorunlardan birisi beyin tümörleridir. Çok sayıda vatandaş hayatını bu sorundan ötürü kaybetmektedir.

Kimisi vücudunda gerçekleşen değişiklikleri önemsemiyor kimisi ise belirtileri görmezden geliyor. Geç kalındığında ise ameliyat olunsa bile maalesef hastalar kurtarılamıyor.

Bir çok hastalıkta olduğu gibi böylesine bir rahatsızlıkta da erken teşhisin önemi büyüktür. Peki dikkat etmemiz gereken şeyler neler?

İşte Uzmanların konuyla ilgili değerlendirmeleri.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. Tümörler, iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) veya kötü huylu (kanser yapıcı) olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir.

Beyin, kafatası ile çevrilidir. Bu, tümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması demektir. Bu durum da iltihaba ve beyin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle her iki tip tümörün de mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi çok önemlidir” dedi.

Op.Dr. Kerem Bıkmaz son olarak beyin tümörü belirtilerini şöyle sıraladı:


“Herhangi bir durumda bu belirtilerden birini veya daha fazlasını yaşarsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. Baş ağrısı; özellikle yakın zamanda başlayan yeni bir ağrı, devamlı bir ağrı, uyanınca daha kötü olan bir ağrı. Kusma; özellikle sabahları daha şiddetliyse. Kişilikte veya davranışta değişiklikler; zihinsel becerilerde düşüş, hafıza kaybı, hesap yapma becerisinde bozulma, yargılamada bozulma, yeni başlayan nöbetler.

Nörolojik değişiklikler; görme problemleri (çift görüş, azalmış görüş), duyma kaybı, bir vücut alanında his azalması veya güçsüzlük, konuşma zorlukları, koordinasyonda azalma, sarsaklık, güçsüzlük, uyuşukluk/rehavet, uyanıklığın azalması, dil problemleri, yutma güçlüğü, hıçkırıklar, bozulmuş koku duyusu, kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, Menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi, yüz felci. Gözde anormallikler; farklı büyüklüklerde göz bebekleri, kontrolsüz hareket, gözkapağı düşmesi, sersemlik/kafa karışıklığı, alışılmadık veya garip davranış, solunumda geçici durma.”

Evet Beyin Tümörü hakkında genel bilgiler bu şekildeyken dikkat edilmesi gereken hususlar bunlardır. Genellikle dikkatsizlik sonucu bu hastalık ilerlemekte ve kişiler önemsemediği için maalesef çok sayıda hasta hayatını kaybetmektedir.

İşte bu yüzden sizlerde bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşarak beyin tümörü konusunda onların da bilgilenmesini sağlayabilir ve böylesine tehlikeli bir sorundan kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde beyin tümörü tedavisiyle ilgili dikkat çeken bir haber yayınlanmıştır. O haberin ayrıntılarında aynen anlatılanlar şu şekildedir.

ÇOCUKLARDA TEHLİKE ALTINDA.. ÇOCUKLARDA BEYİN TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prof. Dr. Cengiz Kuday, özellikle 6-9 yaş arası çocuklarda beyin tümörünün sık görüldüğünü belirterek şunları söyledi:

“Bununla ilgili, pek çok neden ileri sürülebilir. Örneğin cep telefonu yapar mı? Radyasyon yapar mı? Baz istasyonları yapar mı? Bazı kimyasal, kansorejen şeyler yapar mı? Bunlar bize en çok sorulan sorular. Öyle ispatlanmış bir şey yok. Her kanserde olduğu gibi beyin kanseri yapma olasılığı da var. Ama elimizde ispatlanmış bilimsel bir veri yok.

Ayrıca, çocuklardaki beyin tümörü belirtilerinin büyüklerdekinden farklı. Çocuklarda belirtiler daha çabuk ortaya çıkabiliyor. Nedir bu belirtiler? Epilepsi nöbetleri, durdurulamayan baş ağrısı, durdurulamayan kusmalar, davranış bozuklukları, tümörün yerleştiği yere göre (motor) hareket bozuklukları. Veya tümörün yerine göre denge bozuklukları.”

Görüldüğü gibi beyin tümörü sadece yetişkinlerde değil küçük yaşta çocuklarda da ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden bu konuyu sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların da bilgilenmesini sağlayabilirsiniz..

İlgili Haberler