Beyindeki Bazı Kısımları Manipüle Ediyor Koronavirüsün en Yeni Belirtisi

Bilim insanlarından koronavirüs hakkında yeni açıklama geldi. İnsan beyninde sosyal davranış ve duygu düzenlemeden sorumlu olan ön singulat korteks bölgesinin (ACC) yeni tip koronavirüs tarafından etkileneceği dile getirildi.

Beyindeki Bazı Kısımları Manipüle Ediyor Koronavirüsün en Yeni Belirtisi
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2021 10:30

‘’İnsanlar Sosyalleştiriliyor’’

Medical Hypotheses adındaki bilimsel dergide yayımlanan çalışmada, koronavirüsün ACC’ye karşı saldırısıyla bireylerin fiziksel mesafe kurallarına uymayarak ve karantina kısıtlarını hiçe sayarak başkalarıyla buluşmalarına ve yakın temas kurmalarına ve de bunun için sosyal davranışlara yönlendirebileceği öne sürüldü.

‘’Asemptomatik Yayılmanın Sebeplerinden’’

Sergilenen bu tür davranışların genel olarak semptomların ortaya çıkmadan önceki virüsün kuluçka döneminde meydana geldiği belirtildi.

Bu sebeple, araştırmada görevli araştırmacıların asemptomatik yayılmanın tüm vakaların % 70’ini oluşturmasının bu durumun bir göstergesi olduğu iddia edildi.

Hormon Seviyelerinde Meydana Gelen Değişiklikler

Ulusalpost'un NTV'nin yapmış olduğu haberden derlemesine göre: bu çalışmanın yazarlarından olan Dr. Frank Ryan, koronavirüsün insanın sergilediği davranışlarda değişikliğin olmasına neden olmak için hormon seviyelerine müdahale edebileceğini belirtti.

Dr. Frank Rhay, ‘’Dana önceden çeşitli virüslerin sinir sisteminde etki yaparak canlıları daha sosyal olmaya zorlayan davranışsal değişikliklere sebebiyet verdiği kanıtlandı. Yeni tip koronavirüsün de hormon seviyelerini düzenleyerek, toplumda bulaşma katsayısını artıracak davranış değişmelerine neden olabileceğini düşünüyoruz. Endokrin sisteminde meydana gelen herhangi bir değişiklik durumu, davranışlarda farklılıklara yok açabilir.’’ ifadelerini dile getirdi.

Araştırmalar sonucu bu bilgilere ulaşıldı fakat bundan daha önemlisi de bu süreçte insanların sergiledikleri davranışlarıdır. En baştan alınan tedbir, daima daha sağlıklı olacaktır. Yeni tip koronavirüs vücuda hiç girmeden önce tedbirinizi almalısınız. Aksi takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir ve bulaş riski artırabilirsiniz.

Pandemi sürecinin daha hızlı ve başarılı bir şekilde atlatılması için mutlaka uyulması gereken sıkı kurallar vardır. Toplu alanlarda bulunmama, maske ve dezenfektan kullanımı bunlara bir örnektir.

Gün boyunca toplu alanlara girmekten kaçının. Dışarıda acil işiniz olmadığı durumlarda dışarıya çıkmayın. Çıktığınız zamanlarda mutlaka maske kullanın ve toplu alanlarda fiziksel mesafenizi koruyun. Bu işlemlerin ardından eve döndüğünüzde mutlaka ellerini bol su ve sıvı sabun yardımı ile iyice yıkayın. Yanınızda kolonya veya dezenfektan bulunduruyorsanız o an kullanabilirsiniz.

Bu sitede yer alan içerikler Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz!..

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.