Beyne Direkt Etki Ediyor! Kaygılı Hissediyorsanız Bu besibleri tüketiniz

Beyne Direkt Etki Ediyor! Kaygılı Hissediyorsanız Bu besibleri tüketiniz

Beyne olan etkisi kanıtlandı, ilaca hiç gerek kalmadı. Eğer kaygılı hissediyor ya da odaklanma problemleri yaşıyorsanız bu besinleri mutlaka tüketin. Stres, kaygı, odak güçlüğü gibi durumlara iyi gelen bu gıdalarla depresyondan çıkın!

Depresyon ya da kaygı gibi durumlara zaman zaman kapılmamak mümkün değil. Hele ki karantina zamanlarında ne zaman bu durumun geçebileceğini düşünmek iç sıkıntılarına yol açıyor. Sürekli evde kala kala modern hayatın getirdiği zorluklar karşısında strese girmemek mümkün değil. Bu duruma karşı da beyinde serotonin salgılanması azalabilir. Direkt olarak mutluluk ile ilişkili olan serotonin hormonunu dengede tutmak için ise bazı gıdaları hayatımıza sokmamız gerekiyor.

Depresif haller en büyük haberci

Mutluluk hormonunun salınımındaki azalma depresyon ile ilişkilidir. Seviye seviye görülen depresyonlarda orta seviyede kişi kendisini sürekli üzgün ve ağlamaklı hisseder ve yataktan dışarı çıkmak istemez. Ağır depresyonda ise çok daha kötü sonuçlar beklemektedir. Bu nedenle özellikle gün içerisinde mutlu olabilmeyi öğrenmek, stresi de belli seviyelerde azaltacak şekilde hareket etmek önemlidir. Bunlardan biri de serotonin miktarını artıracak gıdalar tüketmektir. Eğer bununla ilgili bir ilaç tedavisi görüyorsanız bunları bırakmadan size ekstra fayda sağlayacak bu gıdaları hayatınıza alın. 

Serotonin seviyenizde düşüklük meydana gelirse bu kendisini bir yandan da migren, baş dönmesi, kusma, öğrenmede güçlük, iştah kaybı ve uyku sağlığı gibi olumsuz etkilerle kendisini gösterir.

Serotonini arttıran gıdalar;

  • Serotonin oranını arttırmak için "mutluluk" verecek bu gıdaları tüketebilirsiniz. İlk olarak özellikle tahıllar büyük oranda kompleks B vitamini bulunur. Buğday tohumu, esmer pirinç, maya özü veya kepekli tahıllar serotonin üretmeye yardımcı olacağı için mutlaka gün içerisindeki beslenme programına eklenmelidir.
  • Diğer yandan eğer etik olarak tüketmek konusunda bir düşünceniz yoksa et de tüketerek serotonin seviyenizi arttırabilirsiniz.  
  • Bazı kuruyemişler de serotonin seviyesini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Bunlardan en yararlı olanları da ceviz başta olmak üzere; keten tohumu, kabak ve ay çekirdekleri, yer fıstığı, kaju, badem ve susamdır.
  • Çeşitli yağlar da serotonin seviyesini arttırmaktadır. Özellikle balık, ceviz, ayçiçeği, aspir ve keten tohumu yağları mutluluk veren yağlardandır.
  • Süt ve süt ürünleri et ürünlerine göre daha az olsa da tripofan içeriği ile mutluluk sağlayan gıdalardandır.

İlgili Haberler
En Yeniler