Beyni ele geçirip bitiriyormuş Sofranızdan uzak tutunuz

Beyni ele geçirip bitiriyormuş Sofranızdan uzak tutunuz

İngiliz Daily Mail gazetesi beyni tüketen ve hatta öldüren 11 yiyecek nedir yayınladı -İşte o yiyecekler ve beslenme uzmanlarının uyarıları

1. Şeker ve şeker ürünleri

Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir.Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.

2. Alkol

lkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir.  Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

3. Fast Food

Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır.  Fast Food ürünlerinin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

4. Kızarmış yiyecekler

Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.  Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

5. İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar

Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

6. Çok tuzlu gıdalar

Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.

7. Tahıllar

Tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Ancak bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Yani tam tahıllar. Eğer çok tahıl tüketirseniz bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.

8. İşlenmiş proteinler

Proteinler kas yapıcıdır. Et ise en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır.  Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

 

9. Trans yağlar

Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar bir çok ciddi soruna yol açar. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir.

Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır. Alzheimer benzeri etkileri de uzun vadede ortaya çıkar.

10. Yapay tatlandırıcılar

İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

 

11. Nikotin

Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller... Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller... Bu da sinir sistemini tüketir.

Eğer yüksek dozda kafein tüketiyorsanız, tüketilen kafein her an için beyninizi yavaşlatabilir.. Lütfen Dikkatli olalım..
Yeni yapılan bir araştırmaya neticesi sonucunda elde edilen veriler üç fincan kahve, üç kutu enerji içeceği, büyük bir gazlı içecek beyininizin gelişimini yavaşlatabilir.


İsviçre Ulusal Bilim Derneğinin yaptığı bir araştırma sonucu gösteriyor ki son 30 yıl içinde genç ve çocukların kafein kullanımının % 70 arttığı ve bunun endişe verici olduğunu gösterdi…


Zürih Üniversitesi Çocuk Hastanesi araştırmacıları ise 3 fincan kahvenin içinde bulunan kafeinin genç ve çocuklar için beyin gelişiminin yavaşladığı ve uyku düzenini bozduğunu açıkladılar ve dikkatli olunması konusunda uyardılar..

.
HADDİNDEN FAZLA KAFEİN


Bir kahve dükkanına gittiğinizde büyük bir boy bir kahve içtiğinizde günlük alınabilecek kafein miktarının 4 de 3 üne eş değer, yani iki büyük boy kahve içmenizin riskine değiniliyor, güvenli kafein sınırı geçmiş oluyorsunuz.
Hamile kadınlar içinse günlük kafein miktarı 200 mg ‘ı, çocuklarda ise 75 mg ‘ı geçmemesi gerektiği söyleniyor..

BU DA ULUSAL POST UYARISI

Genelde etlerin kalan etleri ve yağlarından yapılan sosisler her türlü işlenmiş et gibi koruyucular içerir.

Sodyum nitrat ve sodyum eritorbat gibi eklenen koruyucu maddelerin sağlığa zararlı olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Özellikle her gün tüketildiğinde sosisin bağırsak kanseri riskini %20 arttırdığı ortaya çıkarılmıştır.

 

Sağlıklı Beslenmek İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı beslenmenin birinci basamağı; satın alınan besinlerin doğru saklanması, pişirilmesi ve tüketilmesidir. Beslenme alışkanlığınızı ve yaşam tarzınızı değiştirerek, kısa sürede daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz…

Her yaşta ki bir insanın beslenmeye dikkat etmesi gerekir. Zira ileri ki yaşlarda istenmeyen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Yeterli ve dengeli beslenme bilinci tüm bireylerde oluşması gerekir. Obezite, tansiyon, kalp hastalıkları, diyabet gibi çeşitli hastalıklar yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşabiliyor. Peki, sağlıklı beslenmek için yapılması gerekenler nedir?

Sağlıklı Beslenme İçin Bazı İpuçları!

Taze, sebze ve meyve her öğünde tüketilmelidir. Farklı sebze ve meyvenin içeriğindeki vitamin ve besin ögesi, hastalıklara karşı beden direncinin oluşmasına önemli katkılar sağlar.

Taneli tahıllar tüketin: Vitamin ve minerali kaybolmamış, besin değeri yüksek, posa içeren taneli tahıllar bazı hastalıklara karşı koruyucudurlar.

Sağlıklı yağları tercih edin: Doymuş yağlar kalp hastalığını tetiklediği için zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçek yağı, soya yağı gibi doymamış yağları kullanın.

Mümkün olduğu kadar şekeri az tüketin. Fazla tüketimi şişmanlığa sebep olabilir.

Yemeklerinizde daha az tuz kullanın: Tansiyon gibi hastalıkları tuzun tetiklediği bilinmektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek için yapılması gerekenlere özen gösteriyorsanız; yemeklerde tuz yerine çeşitli baharatlar kullanmak doğru bir hamle olacaktır.

Güvendiğiniz gıdaları tercih edin. Tarihi geçmiş, ambalajı bozulmuş besinleri almayın.

Protein almayı ihmal etmeyin: Balık, et, tavuk, yoğurt, süt, yumurta birer protein kaynağıdır.

Kalsiyum bakımından zengin beslenin. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler her gün dengeli tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenme için fiziksel aktivite şart: Psikolojik yönden de rahatlık sağlayarak yürüyüş yapın ve sağlıklı kalın.

En Yeniler