Beyniniz küçülüyor olabilir! İşte beynin küçülmesine yol açacak sebepler...

Beyniniz küçülüyor olabilir! İşte beynin küçülmesine yol açacak sebepler...

Beyin vücudun kontrol mekanizmasını elinde tutması bakımından çok önemli bir organdır. Peki beynin zamanla bazı alışkanlıklar nedeniyle küçüldüğünü biliyor muydunuz? Bunları yapıyorsanız beyniniz küçülüyor olabilir! Dikkat edin!

Uzmanlar beyni küçülten sebeplere karşı uyardı! Bu alışkanlıkları bir an önce değiştirin! Tüm bu yiyecekler ve gündelik alışkanlıklar beyne ciddi hasar veriyor!

Vücudun ortası yağlandıysa...

Habertürk'e konuşan Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, vücudun ortasının yağ toplamış olan bireylerin beyin hastalıkları tehdidi altında olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Adapınar, artık beyin sağlığı ve sağlıklı beslenme ile alakalı olarak bazı bilgilerin değişime uğradığını ve nörolojik rahatsızlıklara karşı neler yapılması gerektiğinin netlik kazandığını aktardı. 

Bu nedenle orta vücut bölgesinde toplanan yağlar, beyin için risk taşıyor. Kalbe de yakın olması bakımından bu bölgedeki yağların zararı çok fazladır. Bu nedenle Prof. Dr. Adapınar, bilinçsiz karbonhidrat tüketimine karşı uyarıda bulundu.

Alışkanlıkların değişmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Adapınar, fastfood ve abur cubur gibi çok fazla yağ, şeker, tuz ve kimyasal madde içerdiklerini dile getirdi. Bu nedenle vücudun orta bölgesi yağlandığı için beyin başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa kapı açıyor. 

Beyni küçülten alışkanlıklar

Prof. Dr. Adapınar, beyni küçülten durumları sıralarken ilk olarak stres etmenini ele aldı. Stresli ortamın çok önemli bir faktör olduğunu açıklayan Prof. Dr. Adapınar, sürekli aynı şeylere odaklanma ve durumu çözememenin beyne zararının büyük olduğunu açıkladı. Bu durumlarda beyinde sadece bir kısmın çalışır halde olduğunu açıklayan Prof. Dr. Adapınar, bu bölgenin de zamanla yorulduğunu dile getirdi.

Çözüm için ise Prof. Dr. Adapınar bir hobi ile uğraşmak, sanat gibi şeylerle ilgilenerek beynin farklı noktalarını çalıştıracak faaliyetleri önerdi.

Hareketsizlik ve alkol...

Prof. Dr. Adapınar, beyni küçülten diğer bir unsurun da hareketsizlik olduğunu açıkladı. Günlük olarak yapılan fiziksel egzersizin beyne ciddi anlamda bir koruma sağladığını açıklayan Prof. Dr. Adapınar, yaşın ilerlemesi, şeker tüketimi, yanlış beslenme alışkanlıkları, obezite, sigara ve alkol tüketiminin de beyni küçülten etkenlerden olduğunu hatırlattı.