Bildiriye İmza atan Amiral Sözcü gazetesine konuştu! Bomba itiraflar

Bildiriye İmza atan Amiral Sözcü gazetesine konuştu! Bomba itiraflar

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Montrö sözleşmesi ile alakalı olan bildiriye imza atan yüz dört amiralden biri ile görüştü. Amiralden bomba gibi açıklamalar gelince gündem ikinci kez sarsıldı. Meğer amiraller...

Sözcü gazetesinin köşe yazarı ve gazeteci İsmail Saymaz, Montrö bildirisine imza atan yüz dört emekli amirallerden biri ile görüştü. İsmini açıklamak istemeyen amiral, Saymaz'ın yönelttiği soruları yanıtladı.

Amiral, Saymaz'ın bildiri amacı ile alakalı sorusuna yönelik olarak verdiği cevapta aslında Türk Silahlı Kuvvetlerini Atatürkçü düşünce sistemi dışında gibi göstermeye çalışanları kınayarak Montrönün masaya yatırılmasında da bazı tehlikeleri olduğunu duyurmak istediklerini dile getirdi.

Somut bir hale gelince yüz üç kişi "tamam" demiş

İsmini vermek istemeyen emekli amiral, hazırladıkları bildiriyi Whatsapp uygulamasında toplanan yüz dört amiralin grubunda tartışarak düzenlediklerini dile getirirken, bildiri somut bir hale geldiğinde de yüz üç kişinin tamam demesiyle yayınlandığını kaydetti.

"Darbeden ne fayda gördük ki?"

Emekli Amiral, Saymaz'ın yönlendirdiği darbe suçlaması sorusuna ise artık darbe döneminin bitmiş olduğunu söyleyerek cevap verdi. Deniz Kuvvetlerinin bugüne kadar asla darbeye teşebbüs etmediğini ve zaten darbeden bugüne kadar hiçbir yarar görülmediğini de açıkladı.

"Gece 23.00'de yayınlarken hiç aklımıza yanlış anlaşılabileceği gelmedi"

Amiral, saat gece 11.00'de yapılan bildiri ile alakalı olarak o anda saati hiçbir şekilde umursamadıklarını, tamamen tesadüf eseri bu şekilde geliştiğini kaydetti. İmza sayısı yüz üç kişiye ulaşınca saate dikkat etmeden hemen yayınladıklarını söyleyen Amiral, Saymaz'ın "Bu saatte yanlış anlaşılmaz mı?" diye de mi düşünmedikleri şeklindeki soruya da yanıt verdi. 

"Gündemi değiştirecek bir figüre dönüştüğümüzü görünce çok üzüldük"

Amiral, bu konu hakkında kimsenin aklına yanlış anlaşılma fikrinin gelmediğini, kendilerinin bu tarz olaylarda profesyonel değil amatör olduklarını da ekledi. Amiral, beraber olarak aldıkları kararda ne doğru biliyorlarsa onu yazdıklarını dile getirirken kendilerinin gündemi değiştirecek kadar büyük bir figüre dönüşmeleri karşısında ise çok fazla üzüldüklerini bildirdi.