Bilim adamları yapay zeka ve insan arasındaki ürkütücü benzerliği deşifre etti!

Bilim insanları tarafından ortaya çıkarılan benzerlik herkesi çok şaşırttı. Bilim dünyasının konuştuğu çok çarpıcı detay..

Bilim adamları yapay zeka ve insan arasındaki ürkütücü benzerliği deşifre etti!
Yayınlanma Tarihi : 24 Ekim 2020 19:34

Yapay zeka meselesi hala en çok tartışılan konular arasında yer alırken bilim insanları bu konu hakkındaki araştırmalarını sürdürüyor. Kimilerine göre yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir.

Bazı bilim insanlarına göre ise yapay zeka insan yaşamına büyük katkılar sunacak. Yapay zeka konusundaki çekincelerin en büyüğü ise onun insanlaştırılması meselesi.

İnsan gibi davranan bir yapay zeka kuşkusuz herkes için ürkütücü bir durum. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir araştırma ise bu ürkütücü gelişmeyi gözler önüne seren somut bir kanıt olarak karşımıza çıkmakta.

YAPAY ZEKANIN İNSAN BEYNİ İLE AYNI TEPKİYİ VERDİĞİ ORTAYA ÇIKTI!

Independent'ın haberine göre, Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, AlexNet yapay zekasına (The AlexNet AI) ait yapay nöronları iki boyutlu fotoğraflardaki görüntülerle eğitti. Buna karşılık yapay nöronlar, üç boyutlu nesnelerin şekillerini işlerken, insan beyninin v4 bölgesindeki doğal nöronlarla neredeyse aynı tepkileri verdi. Bilim insanlarına göre bu keşif, insanların görme duyusunun yapay zekayla nasıl kopyalanacağını anlamaya yönelik oldukça önemli bir adım.


Aynı üniversitede sinirbilim profesörü olarak görev yapan Ed Connor, yapay zeka nöronlarının üç boyutlu şekillere V4 kadar verdiği güçlü ve net sinyalleri görünce şaşırdığını söyleyerek, ''Bir milyon yıl düşünsem yalnızca iki boyutlu fotoğrafları müzelerdeki gibi etiketlemesi için eğitilen AlexNet'te aynı şeyi göreceğinizi asla tahmin edemezdim.'' dedi. Keşfin detayları ise bilimsel dergi Current Biology'de yayımlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.