Bilim Dünyası resmen duyurdu.. Salgının Seyri Değişebilir! Antikorlara Yakalanmayan Mutasyon Tespiti!

Bilim adamları tarafından Covid-19 salgını kapsamında yapılan incelemeler neticesinde yeni gelişmelerin yaşandığını belirtebiliriz.

Bilim Dünyası resmen duyurdu.. Salgının Seyri Değişebilir! Antikorlara Yakalanmayan Mutasyon Tespiti!
Yayınlanma Tarihi : 07 Aralık 2020 08:33

Buna göre SARS-CoV-2 virüsü ile mücadele kapsamında geliştirilen antikorlara yakalanmayan mutasyonun tespit edildiği açıklandı.

Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi uzmanlarının yaptığı çalışmalara dair detaylara yer veren Nature dergisinde Covid-19 mutasyonlarının haritalandırıldığı belirtildi.

Laboratuarlarda oluşturulan üç monoklonal antikorun bağlanmasını engelleyebilecek mutasyonların haritası böylelikle çıkarıldı. Özel tedavilerin bir parçası olarak uygulanan bu yöntemle ilgili önemli bilgiler aktarıldı.

Virüs hücrelerine girebilmek adına RBD alanında bir protein segmentini etkileyen mutasyonlara ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Mutasyonlardan birisi, virüsü tüm antikor kokteylinden gizlenmeyi başarırken, diğerlerinin ise üç antikordan birinden kurtulduğu aktarılmaktadır.  

Salgının Seyrini Değiştirebilir!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre bu değişikliklerin bir bölümü Covid-19 salgını neticesinde enfekte olan kişilerde yaygın olmakla birlikte, Hollanda ve Danimarka'da ise antikor dizisinin tamamına direnen bir mutasyonun tespit edildiğine değinilmiştir. Bunun neticesinde ise salgının daha kötü bir yönde seyredeceği düşünülmektedir.

Üst solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanan öksürük ile Covid-19 salgını neticesinde ortaya çıkan öksürüğü nasıl ayırt edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Her ne kadar enfeksiyon neticesinde ortaya çıkan semptomlarla benzerlik gösterse de, bu durumu ayırt etmeniz mümkün.

Eğer kuru bir öksürük başlamışsa ve balgam sorunu yaşamıyorsanız, bununla birlikte ilerleyen süreçte boğaz ağrısı ve burun akıntısı meydana gelmiş ise bu durumda aklınıza ilk etapta Covid-19 virüsü gelmelidir. Uzmanlar tarafından yapılan bu açıklamalarda öksürüğün seyrine dikkat edilmesi gerektiği vurgulamaktadır.

Öksürüğün hangi süreçte başladığı ve nasıl ilerlediği önem kazanmaktadır. Diğer yandan ise öksürükle birlikte yaşadığınız farklı sorunların olması halinde daha çeşitli hastalıkların meydana gelmiş olabileceğine de değinilmektedir. Akciğer hastalıkları, sinüzit veya tüberküloz gibi sebeplerle bu durumu yaşayabileceğiniz aktarılmıştır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.