Bilim Dünyasını Alarma Geçiren Araştırma Günde Sadece 1 bardağı bile felçe neden oluyor

Araştırma sonuçları hiç iyi gelmedi, bunu tüketiyorsanız derhal bırakın. Gün içerisinde yalnızca bir bardak bile içmek bakın nelere yol açıyor. Felç yapan içecek herkesin gözünü korkuttu, meğer düzenli tüketince...

Bilim Dünyasını Alarma Geçiren Araştırma Günde Sadece 1 bardağı bile felçe neden oluyor
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2021 17:56

Yapılan son araştırmalar alkol hakkındaki tehlikeli gerçeği tekrar tekrar ortaya koyuyor. Günlük bir kadeh tüketmek bile çok korkunç sonuçlara yol açabiliyor. Alkol alırken dikkat, meğer kalp ritmini bozuyormuş! 

Alkol zaten yüksek kalorisi ve zararlı içeriği ile çoğu bilim insanı tarafından tavsiye edilmeyen bir içecek. Bağımlılık yapabilen alkolü tüketirken dikkatli olmak gerekiyor çünkü günde bir kadeh bile içmek sonucunda kalbi kötü etkileyebiliyor. Yapılan son araştırmalar da özellikle günde bir kadeh içki tüketilmesinin ardından kalp ritim bozukluğu riskinin yükseldiğini ve ileri zamanlarda da ölümle sonuçlanabildiğini ortaya koydu.

A-fib hastalığına yakalanıyor

Alkolün neden olduğu bu rahatsızlık ise Atriyal fibrilasyon (A-fib) olarak bilinen ve kalp üst odacıklarını düzenli olmayan bir şekilde titreterek düzensiz ve hızlı kalp ritmini bozuyor. Kalp aritmisine neden olan bu durumun diğer bir kötü yanı ise yaşamı hemen tehdit etmemesine rağmen zamanla kalp yetmezliği ya da felce neden olabilmesidir.

Araştırmacılar bu nedenle ağır içkilerin uzun zaman boyunca tüketilmesi sonucunda A-fib riskinin doğduğunu düşünüyorlardı. Fakat orta düzeylerdeki alkoller de tüketildiğinde bu duruma yol açabileceğine dair çelişkili sonuçlara ulaşıldı.

Ne kadar içilirse risk o kadar artıyor

Araştırmacıların ortaya koyduğuna göre A-fib bulunmayan  yüz bin Avrupalı yetişkinde hastalığın gelişme riskinin alkol tüketimi ile artmaya başladığı ortaya çıktı. Bu nedenle de çok fazla alkol tüketenlerin  ömür boyu hiç tüketmeyenler önümüzdeki on dört sene içerisinde yüzde on altı oranla A-fib rahatsızlığı için daha fazla risk altında olduğu ortaya çıktı. Günlük iki kadeh içildiğinde oran yüzde otuz altıya, üç kadeh içenler için ise yüzde elli ikiye çıkıyor.

Ancak bazı araştırmacılar daha bulguların sebep ile sonuç ilişkisinin kanıtlanamadığını da dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.