Bilim Dünyasının paylaştığı en etkileyici görsel! Ne olduğunu öğrenenler şaşkınlıklarını gizleyemedi!

Bilim Dünyasının paylaştığı en etkileyici görsel! Ne olduğunu öğrenenler şaşkınlıklarını gizleyemedi!

Bilim dünyasının ortaya koyduğu en etkileyici görsel paylaşıldı. Üç boyutlu görselin ne olduğunu öğrenenler ise adeta şok yaşadı. İlk kez bu şekilde bir veri elde edildi, bilim dünyasının elde ettiği en iyi veri...

Bilim dünyası için çok büyük önem taşıyan bizleri ise şaşkınlığa uğratacak bir modellemeye imza atıldı. Bugüne kadar korona virüsün alıştığımız modellemesinin ötesinde Nanographics adlı bir şirket, korona virüsün hareketlerini de detaylı bir şekilde içeren üç boyutlu bir modelleme geliştirdi. 

Youtube hesabından yayınlanan videoda korona virüsün hareketleri ve tam olarak üç boyutlu modellemesi görüntülendi. Bilim dünyası için önemli bir olay olmasının yanında üç boyutlu modelleme izleyenleri de şaşırttı.

Renkleri gerçek mi?

Gelen bir soru üzerine ise şirket de açıklama yaptı. Videodaki üç boyutlu görselin renklerinin gerçek olup olmadığını soran bir youtube kullanıcısına cevap olarak renklerin gerçeği yansıtmadığı aktarıldı. Buna göre ise zaten bu kadar küçük olan bir nesnenin bizim aşina olduğumuz renklere sahip olmadığı açıklaması yapıldı. Ayrıca görüntüler yine ışık ile değil, elektron yardımı ile çekildi. Renk ekleme işlemini ise montajda yaptıklarını dile getiren şirket, farklı noktaların vurgulanması adına bu renklerin tercih edildiğini izah etti.

Viyana Üniversitesi'ndeki bilim insanları ile bu şekilde bir projeye imza aran şirket, aylar süren çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan görüntüleri youtube platformu üzerinden herkese sundu. 

Peki bu görüntüler tam olarak ne işe yarayacak?

Bu görüntüler virüsün diğer proteinlerine dair de büyük bir görsel şema sunmakta. Yani bilim insanlarının virüsü daha detaylı incelemeleri için bir fırsat sunacak.  Üniversitede profesör Sai Li liderliğindeki ekiple birlikte çalışan şirket, virüsü en küçük detayına kadar şemalaştırmayı başardı.

İlgili Haberler