Bilim insanları Araştırdı! Kediler Sahiplerine Kötü Davrananlara Karşı Ne yapar?

Bilim insanları Araştırdı! Kediler Sahiplerine Kötü Davrananlara Karşı Ne yapar?

Köpek sahipleri iyi bilir, kendilerine karşı kötü davranan birini köpekleri parçalayacak kadar gözü kara olabilirler. Peki kediler bu durum karşısında ne yapar? Bilim insanları kedilerinden yakınan sahipleri için araştırdı...

Köpeklere kıyasla daha geç evcilleşen ve doğada da sürü hakinde dolaşmayıp yalnız avlanan kediler hakkında Japonlar bir araştırma gerçekleştirdi. Sahiplerine kötü davranan kişilere karşı görüldü ki kediler aslında kayıtsız...

Daha önce aynısı köpeklere yapılan bir araştırma bu sefer de kedilere yapıldı. Kyoto Üniversitesi araştırmasına göre kediler ve sahipleri üzerinde bir deney yapıldı. Kedi ile sahibi bir odaya konu. Aynı odada iki yabancı daha bulunuyordu. Bu yabancılar sahibin sağında ve solunda konumlanarak oturdular. Sahibin önünde de şeffaf bir kutu vardı. Bu kutuya eğilerek mama almaya çalışan sahip, hem sağdaki hem de soldaki kişiden yardım istedi. Sonrasında da bu iki yabancı kediye elleri ile mama uzattılar.

Köpekler kesinlikle yemediler

Aynı deney köpeklerle de gerçekleştirilmişti. Deney sonucunda köpeklerin bariz bir şekilde sahiplerine yardım etmeyen kişiden mama almadıkları görüldü. Köpeklerin dolayısı ile sahiplerine tam olarak güvendikleri ve sahipleriyle iletişi kurmayan kişilerden uzak durdukları ortaya çıktı. 

Kediler sahiplerinin başına ne geldiğini umursamıyor

Peki kediler ne yaptı? Kedilerin bakış açısı biraz daha farklıydı çünkü kediler her iki kişiden de mamaları yemeyi tercih ettiler. Büyük ihtimalle onlara göre yiyecek yiyecektir ve sahiplerine edilen yardım ya da yardım talebinin reddi kediler için hiçbir anlam ifade etmiyor. 

Kediler neden kayıtsız?

Bu noktada kedileri nankör olarak damgalamak mantık dışı olacak. Çünkü kedileri kendilerinde tamamen farklı bir doğası olan köpeklerle kıyaslamayı çok seviyoruz. Halbuki kediler, doğada da yalnız yaratıklar olduğu için normal şartlarda da bizlere köpekler gibi yaklaşmıyorlar. Yani evde onlara göre herhangi bir lider yok. Tabi bu bizlere bağımlı olmadıkları anlamına gelmiyor, kediler bizi elbette arkadaşları olarak görüyorlar. Hatta evden çıktığınızda ya da tuvalete veya kapalı bir yere gittiğinizde arkanızdan "miyavlaması" büyük ihtimalle sizden uzak kalmak istememesinden kaynaklanıyor.