Bilim insanları araştırdı ve insanın beyninin nasıl çalıştığı ortaya çıkarıldı düşündüğümüz gibi değilmiş

Herkes merak etmiştir. İnsan beyni nasıl çalışıyor ? Bilim insanları ayrıntılı bir araştırma yaptı ve bu sorunun cevabı bulundu! İşte İnsan beyninin nasıl çalıştığına dair bilgiler..

Bilim insanları araştırdı ve insanın beyninin nasıl çalıştığı ortaya çıkarıldı düşündüğümüz gibi değilmiş
Yayınlanma Tarihi : 30 Ocak 2021 04:02

İnsan beyni kusursuz yaratılmış bir mekanizmadır. Beyin bütün organlarımızı kontrol eden bir merkez. Bu kusursuz merkezin herkes ne kadar çalıştığını merak etmektedir. Yapılan araştırmalar insan beyninin nasıl çalıştığını ortaya çıkardı. Çarpıcı bilgiler tespit edildi. Kusursuz yaratılan bu mekanizma bakın nasıl çalışıyormuş. İşte beynin çalışma yöntemi hakkında derlediğimiz bütün bilgiler.

İNSAN BEYNİ NASIL ÇALIŞIYOR

Beynin nasıl çalıştığı, insan bedenini nasıl yönettiği henüz bilim insanları tarafından çözülememiştir. Birçok kişisel gelişim kitabı karma karışık, sonsuz bir derya gibi başı sonu belli olmayan bu yapıyı çok sade bir şekilde ele almaktadır. Peki, insan beyni nasıl çalışıyor? İşte bu makalede beynimizin bilinmeyen yönlerini ele almaya çalışacağız.

Beynin çalışma prensibi

Çalışma şekli yüzlerce farklı şekilde incelenebilir. Ancak en basit haliyle sağ ve sol beyin olarak ikiye ayırabiliriz. Bedenimizde sağ ve sol taraf olarak ayrılır. 

Bilinenin aksine beynin sol tarafı vücudun sol tarafını yönetmez. Burada çaprazlama bir çalışma prensibi vardır. Sol beyin bedenin sağ tarafını, sağ beyinde bedenin sol tarafını yönetir.

Beynimizin sol tarafı mantıklı hareket etmek, yeni bir dil öğrenme, düzenli ve kontrollü olmak, dışa dönük daha sosyal olmak gibi görevleri vardır.

Sağ beyin ise daha çok kişinin sanatsal yönünün ortaya çıkması için çalışır. Genelleme yapmadan şunu belirtmek gerekir; insan beyninin çalışma prensibi şu şekildedir. Erkeklerin sağ beyni daha aktif çalışırken kadınların ise sol beyni daha aktif çalışır. Bunu basit bir örnek ile açıklamak gerekir.

Trafik kazası sonucu ağır bir travma yaşayan bir erkeğin sağ beyni etkilenir ve erkeklik duygusu baskı altına girebilir. Aynı travma kadınlarda sol beyni etkiler ve östrojen hormonu baskı altına girebilir.

Sağ taraf daha depresif bir ruh hali yaratırken sol tarafı ise daha manik bir ruh hali yaşatır. Manik ruh hali olan bir kişi aşırı mutluyken birden hüzünlenir, beş dakika içinde farklı farklı kararlar alır, öz güveni fazla olur.

Beynin bilinç ve bilinçaltı sistemi

Bilinç nedir? Beynin kullanılabilir olan tarafı, kontrol mekanizması olan, kişinin farkında olarak tek bir konu üzerinde düşünme ve karar verme yetkisi olan kısma bilinç denir.

Bilinçaltı nedir? Korku, endişe, kaygı gibi tüm duyguları ortaya çıkaran,  kontrol altına alamadığımız,  ortada hiç bir neden yokken kalp çarpıntısı yaratan, yaşam kalitesini etkileyen, beynin en önemli kısmıdır.

Bilinç iradelidir, mantıklıdır, yeni öğrenilen bilgileri kaydeder,  Zaman kavramının ne anlama geldiğini bilir, komik tarafımız bilinç sayesinde ortaya çıkar. Bilinçaltı ise tamamen alışkanlıklardır. Duygusaldır, en ufacık bir durumdan çok çabuk etkilenir ve kolay kolay unutmaz.

İnsanların yaptığı en büyük hata bilinçaltının çok mükemmel bir yapı olduğunu düşünmeleridir. Şöyle ki bilinçaltı çok güçlü bir mekanizma olsada bilinçten daha akıllı bir yapıya sahip değildir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.