Bilim insanları Beyin Konusunda Büyük Bir Gizemi Daha Çözdüler! Detaylar da şekillenmeye başladı!

Bilim insanları inanılmaz bir teknolojiye imza attı. Oldukça zor tespit edilen ve hayatı büyük oranda tehdit eden beyin kanserinin erken teşhisi için büyük bir adım atıldı. Öyle bir cihaz geliştirdiler ki...

Bilim insanları Beyin Konusunda Büyük Bir Gizemi Daha Çözdüler! Detaylar da şekillenmeye başladı!
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2021 19:23

Bilim insanlarından mucize niteliğinde buluş! Japonya'da bulunan Nagoya Üniversitesi'nden araştırmacıların Applied Materials & Interfaces’de yayınladıkları bir araştırmaya göre beyin tümörünü tespit için bir idrar testi geliştirildi. Henüz deneme aşamasındaki testin sonuçları ise umut verici, yüzde yüz doğru çıkıyor!

Çağın en korkutan ve en yaygın hastalığı olarak bilinen kanserin öldürücülüğü bir yana, kanserin teşhisinin de zor olması süreci daha da zorlaştırıyor. Özellikle beyin tümörü için ilk olarak nörolojik semptomlar gelişmesi, akabinde de BT veya MRI taraması yapılması gerekiyor. Bu sonuçlardan ise doktorun taramaları ile anormal doku ortaya çıkıyor. Ancak bu uzun teşhis süreci sonuçlandığında kanser hücresi artık ameliyatla müdahale edilemeyecek kadar büyüyüp yayılmış olabiliyor.

Daha ucuz ve hızlı bir yöntem olacak

Bu durum karşısında Japonyalı bilim insanları çok hastanın hayatına dokunacak bir test geliştirdiler. MikroRNA idrar testinin çıkış noktası; insan vücudunda kan ya da idrar gibi sıvılardaki farklı hücrelerin saldığı küçük nükleik asit moleküllerinde yer alan mikroRNA'ların incelenerek bir idrar testi ile beyin kanserinin teşhis edilip edilemeyeceğiydi. Nagoya Üniversitesi Doçenti Atsushi Natsume'nin açıklamasına göre, idrar temini de vücuda yük bindirmeden kolayca toplanabiliyor. Bu da çok daha ucuz ve yaygınlaşabilecek bir modele işaret ediyor.

Daha öncesinde mikroRNA’ları hem miktar hem de çeşit olarak tam anlamıyla sağlanamadığı için bu tür hastalarda idrar bazlı sıvı biyopsisi tam olarak araştırılmamıştı diyen Natsume, bunu geliştirecek bir cihaz yapmak için işe koyulduklarını açıkladı.

Yüksek oranda doğru tahmin

Araştırmacılar, beyin tümöründeki pek çok mikroRNA’nın idrarda da olduğunu tespit ederek cihazlarını geliştirdi. Verilerle oluşturulan cihazdaki denemelerde tümörün kötü ya da iyi huylu veya büyük küçük olmasına bakılmaksızın yüksek oranda tespit edilebildiği görüldü. Buna göre kanser olan kişilerde yüzde yüz ve kanser olmayanlarda da yüzde 97 oranında doğru sonuç elde edildi

Beyin tümörünün 4 belirtisine dikkat


Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. Tümörler, iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) veya kötü huylu (kanser yapıcı) olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir” dedi.

Beyinin, kafatası ile çevrili olduğunu ifade eden Op.Dr. Bıkmaz, “Bu, tümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması demektir. Bu durum da iltihaba ve beyin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle her iki tip tümörün de mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi çok önemlidir. Tümör, beynin kendisinden kaynaklandığı durumlarda ortaya çıktıysa birincil beyin tümörü olarak adlandırılır. Bazen kanser, beyne akciğer veya göğüs gibi başka alanlardan yayılabilir. O zaman bu tip tümörler, ikincil (veya metastatik) beyin tümörü olarak adlandırılır.

Diğer kanserlerle karşılaştırıldığında beyin tümörleri nispeten az görülmektedir; ancak yerleşimleri ve bazen agresif yapılarından ötürü tehlikeli oldukları düşünülmektedir. Beyin tümörleri sıklıkla normal beyin dokusuna hücum eder veya baskı yaparlar. Belirtiler de o basınç nedeniyle ortaya çıkar. Beyin tümörünün yerleşim yerine göre kişide farklı tipte belirtiler oluşabilir. Ancak, zihinsel hastalıklar dâhil başka hastalıklar da bu belirtilere neden olmaktadır” açıklamalarında bulundu.

beyin Haberleri - Ulusal Post

Herhangi bir durumda belirtilerden birinin veya daha fazlası yaşandığında, vakit kaybetmeden doktoru aramanın gerektiğini ifade eden Op.Dr. Kerem Bıkmaz, belirtileri şöyle sıraladı:

Baş ağrısı: Özellikle, yakın zamanda başlayan yeni bir ağrı, devamlı bir ağrı, uyanınca daha kötü olan bir ağrı.

Kusma: Özellikle sabahları daha şiddetliyse, Kişilikte veya davranışta değişiklikler, Zihinsel becerilerde düşüş, Hafıza kaybı, Hesap yapma becerisinde bozulma, Yargılamada bozulma, Yeni başlayan nöbetler.

Nörolojik değişiklikler: Görme problemleri (çift görüş, azalmış görüş),Duyma kaybı, Bir vücut alanında his azalması veya güçsüzlük, Konuşma zorlukları, Koordinasyonda azalma, sarsaklık, Güçsüzlük, uyuşukluk/rehavet, uyanıklığın azalması, Dil problemleri, yutma güçlüğü, hıçkırıklar, Bozulmuş koku duyusu, Kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, Menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi, Yüz felci.

Gözde anormallikler: Farklı büyüklüklerde göz bebekleri, Kontrolsüz hareket, Gözkapağı düşmesi, Sersemlik/kafa karışıklığı, alışılmadık veya garip davranış, Solunumda geçici durma.

KAYNAK: İHA - ULUSALPOST

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.