Bilim insanları bir ilki başardı ürettikleri etle herkesi şaşkına çevirdiler şimdilerde herkes peşinde

Bilim insanları bir ilki başardı ürettikleri etle herkesi şaşkına çevirdiler şimdilerde herkes peşinde

Bilim insanlarından herkesi şaşkına çeviren buluş! Ürettikleri et herkesi şaşkına çevirdi. Son zamanların en çok konuşulan buluşu olmayı başardı..

Küresel ısınmanın sonuçlarından bir tanesi de dünya genelinde yaşanabilecek olan yağmur ve kar yağışlarının azalması ile ortaya çıkacak olan su sorunu.

Su sorunun yaşanması demek sadece kişisel temizlik, bulaşık gibi sorunlarla mücadele edilmesi değil bunun yanı sıra tarımsal üretimin de son bulması demek. Sulama yapılamayınca ciddi anlamda yaşanacak olan besin kaynakları sorunu da beraberinde kıtlık getirecek.

Kıtlık sorunu ile mücadele edilebilmesi amacıyla, bilim insanları  bir süredir laboratuvarlarda bir süredir yapay besin maddeleri üretmeye çalışıyor. Geçtiğimiz dönemlerde yeşil sebzelerin üretimini tamamlayarak paylaşan bilim insanları bu kez de laboratuvar ortamında bir et üretimini gerçekleştirdi.

Hem Yağ Hem Kas Hücresinden Oluşuyor

Olası bir susuzluk sorununda hayvansal üretimin de azalacağı düşüncesi ile çeşitli türde besin kaynakları üretmeye çalışan bilim insanları bu eti pişirip yediklerini ifade ediyor

Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi bilim insanları, hem yağ hem de kas hücresinden oluşan bir et üretimi gerçekleştirdiler.

yaklaşık olarak A4 kağıdı kalınlığında bir canlı hücre tabakasını, kültür ortamında büyütmeye çalıştıklarını ardından şeklini bozmadan büyüme plakaları üzerine konsantre ediliyor.

Hücrelerin ölmeden önce doğal biçimde birbirlerine bağlandığını belirten Bilim İnsanları, tavşan hücrelerinden elde ettikleri bu yeni form eti pişirip yediklerini ifade ediyor.

Kanada da Bir İlk Kültür Et

Kanada da ilk defa kültür et yetiştirildiğini belirten bilim insanları bu anlamda bir ilki gerçekleştirmiş olmanın heyecan verici olduğunu ifade ediyor.

Ülkelerin artan nüfusa bağlı olarak et tüketimini artırdığını belirten bilim insanları bu ihtiyacı karşılayabilmek adına böyle bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğine vurgu yaptılar.

Bu teknoloji yaygın biçimde kullanılmaya başlandığında toprak ve su kaynaklarının bu alanda kullanımının azalacağını belirten bilim insanları, ormanların tahribatı ve dolayısı ile iklim üzerindeki etkilerin azalacağını söyledi.

İlgili Haberler