Bilim İnsanları Çaya Limon Katarak İçmenin Etkilerini Araştırdı Sonuç Şaşırttı

Çayı limonlu içmeniz için birden çok nedeniniz var. Onlardan en önemlilerini sizler için sıraladık! İşte Çayı limonlu içince vücuda olan etkileri.

Bilim İnsanları Çaya Limon Katarak İçmenin Etkilerini Araştırdı Sonuç Şaşırttı
Yayınlanma Tarihi : 01 Şubat 2021 18:45

Limon bir çok hastalığa iyi gelen bir şeydir. C vitamini deposu olan limonu çayla içmek ise hem çayı daha faydalı hale getiriyor hem de daha lezzetli. Üsküp'te özellikle çay yanında mutlaka limon ikram ediliyor. Bu durumu bilim insanları araştırdı ve çarpıcı sonuçlara ulaştılar. Bakın Çaya limon sıkmanın ne gibi yararları varmış. Öğrendiğinizde oldukça şaşıracağınız detaylar var.

İşte Çayı limonlu içmenin eşsiz faydaları..

C vitamini deposu limonu çaya elbette sıkabilirsiniz yada bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Çaya limon sıkmanın sağlıklı yanları da var. Gelin hep birlikte bilim insanların yaptığı araştırma sonucuna bir göz atalım.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, çaya limon sıkmak yada bir dilim limon eklemek demir eksikliği sorununu önlüyor. Bilindiği üzere çay, demir emilimini yüzde 64 oranından engelliyor. C vitamini deposu sayılan limon, çayla bir araya geldiğinde demir emiliminin önüne geçiyor. Eğer siz de bu sorunun önüne geçmek istiyorsanız yemekten hemen sonra içilen çayın içerisine limon sıkın yada bir dilim limon ekleyin. 

Çaya Limon Sıkmanın Faydaları

Kış hastalıklarından kendinizi korumak ve vücudunuzun direncinin arttırmak istiyorsanız C vitamini açısından zengin olan limonu çayınıza eklemeyi unutmayın.

Çayın içerisinde bol miktarda bulunan kateşin adlı antioksidan, kalp hastalıklarından kansere kadar bir çok önemli hastalıkların riskini azaltıyor. Öte yandan, kateşin bileşeninin büyük bir kısmı midedeki enzimler aracılığıyla parçalanıyor ve bağırsaklarda emilimi çok zor gerçekleşiyor. Ayrıca bağırsaklarda emilse bile yüzde 20'si hala bağırsak tarafından muhafaza edilmiş halde kalıyor. Yani anlayacağınız bağırsaklarda kateşin bileşenlerinin yüzde 100'ü emilemiyor. Ancak eğer çayınıza C vitamini bakımından zengin limonu eklerseniz, emilim sağlanacaktır. C vitamini, kateşin bileşeninin midede parçalanmasını önleyerek çok daha fazla miktarda emilmesini sağlayacaktır. 

Limon sıkılmış yada bir limon dilimi eklenmiş çay içtiğinizde kateşin'in vücudunuzda yaklaşık yüzde 90 oranında kalmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan bir çok hayatı olumsuz etkileyen ve ölümle sonuçlanabilen hastalıkların riskini de azaltmış olursunuz. Bir yandan da limon sayesinde vücudunuza aldığınız C vitamini sizi yenileyecek ve enerjik kalmanızı sağlayacaktır.

Çayda bol miktarda kateşin adlı bir antioksidan vardır. Kateşin kalp hastalıkları, kanser ve diğer bazı önemli hastalıkların riskini düşürmektedir. Ancak kateşin bileşeninin ciddi bir bölümü midedeki enzimler vasıtasıyla parçalanmaktadır. Ayrıca bağırsaklarda da iyi şekilde emilemez. Bağırsaklardaki emilim sonrasında kateşin’in yaklaşık %20’si kalır. Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlarda C vitamini, kateşin bileşeninin midede parçalanmasını önlediği ve çok daha fazla oranda emilmesini sağladığı belirlenmiştir. Limonlu çay içerek kateşin’in vücudunuzda %90’a varan oranlarda kalmasını sağlayabilir, önemli birçok hastalıkla karşılaşma riskinizi en aza indirebilirsiniz. Limonda bulunan C vitamini vücudu yeniler ve enerji dolmasına yardımcı olur.
 

İlgili Haberler