Bilim insanları kargalarla ilgili ürküten gerçeği ortaya çıkardı! Hep yanılmışız

Bilim insanları kargalarla ilgili ürküten gerçeği ortaya çıkardı! Hep yanılmışız

Karga zekası ile öne çıkan çok da kurnaz olan bir hayvan. Bilim insanlarının çok dikkatini çeken bu zeki hayvanlar hakkında her gün yeni bir gerçek ortaya çıkıyor. Bilim adamlarını her seferinde şok eden kargalar hakkındaki bu gerçeğe çok şaşıracaksınız..

Karga Avrupa edebiyatında hep ölümle bağdaştırılır. Karganın ziyaret ettiği evden ölü çıkacağına bile inanılmaktadır. Ölümle bağdaştırılan bu hayvan aslına bakıldığında ölümün ne olduğunu çok iyi biliyor.

İnternetteki sosyal medya platformlarında karga videoları muhakkak dolaşıyor. Oldukça kıvrak bir zekası olan bu kuş bilgin olarak da sıfatlandırılmaktadır. Zekası ile ön plana çıkan ve bazen çok komik görüntülere sahne olan kargaların çok ilginç bir gerçeği ortaya çıktı. Bu muhteşem yaratıklar ölümün ne olduğunu çok iyi biliyor ve insanları utandıracak derecede ölülerine sahip çıkıyorlar. 

Ölü akrabalarını gördüklerinde...

Populer Science dergisine konu olan bir araştırmaya göre alakarga türündeki kuşlar kendi ölülerini tanıyor. Alakargalar bir yerde kendi cinslerinden ölmüş bir kuş gördüklerinde alarm verir gibi ya da birbirlerine haber verir gibi kıyameti koparırcasına bağırmaya başlıyorlar. Alakargalar'ın bu çığlıkları ise diğer gaklama tarzlarından çok farklı. Sanki ölülerine matem ediyormuşçasına bastıkları çığlıkların ardından ölü kuşun çevresine toplanmaya başlıyorlar.

Derin sessizlikleri tüyleri ürpertti

Kinci oldukları bilinen kuşlar bunu aslında yakındaki muhtemel katili yakalamak için yapmıyorlar. Yani en azından böyle bir veri henüz elde edilmedi. Ancak ölü kuşun etrafına toplanan bölgedeki tüm akrabaları çığlıkları ile göğü yırttıktan sonra derin bir sessizliğe büründükleri görüldü. 

Bazı kargaların da ölülerin üstünü mezar yapar gibi örtmeye çalıştığı gözlemlendi. Dallar gibi nesneler ile ölülerinin üstünü kapamaya çalışan kargaların amacının ne olduğu tam olarak anlaşılamasa da dokunaklı bir ölüm yası olma ihtimali hiç de az değil.

İlgili Haberler