Bilim İnsanları Maskesini Çene Altında Tutanlarla İlgili Gerçeği Tespit Etti

Bilim insanlarından şaşırtan maske araştırması! Ortaya çıkan gerçekler herkesi şaşırttı..

Bilim İnsanları Maskesini Çene Altında Tutanlarla İlgili Gerçeği Tespit Etti
Yayınlanma Tarihi : 20 Ocak 2021 18:36

Son 1 Yıldır koronavirüs salgını nedeniyle maske hayatımızın artık vazgeçilmez bir parçası oldu. Maskelerle ilgili bilim insanları şaşırtan bir araştırmayı yayınladı.

Bilim insanları tarafından yapılan bu araştırmada maske takan insanlar incelendi. Yapılan incelemelerde maskesini çene altında tutanlarla ilgili tuhaf bir gerçek ortaya çıktı.

Bilim insanlarının açıklamaları kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasına girmeyi başardı! İşte bomba etkisi yaratan o araştırmadan tüm detaylar.

İsrail'de bilim insanlarını yaptığı bir çalışma, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak adına kullanılan maskeleri çene altında tutanlar hakkında son derece enteresan detaylar ortaya koydu. İşte araştırmanın detayları..

Dünya genelinde etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince maskesini çene altında tutanlara karşı büyük bir antipati oluştu. Genel olarak maskesini çene altında tutanlara toplumun büyük bir kısmı tepkili. Yapılan bu araştırmada, maske takmayanların ise suçlu olarak nitelendirildiği ortaya çıktı.

Türkiye'de de her geçen gün artış gösteren koronavirüs salgınında maskesini çene altında tutanlar için oldukça tehlikeli, çünkü bu kişiler çok dikkat çekmesiyle sürekli suçlu ilan edilebiliyor. Öte yandan, güvenlik güçleri maskesini düzgün takmayan yada hiç takmayanlara idari para cezası uygulayabiliyor.

Uygun Maske Kullanımı Araştırma Konusu Haline Geldi

Maskesini ağzını ve burnunu kapayacak şekilde takmak yerine çene altında tutanlar, yapılan bu araştırmaya sinirlenebilir. İsrailli bilim insanlarının yaptığı araştırmada, maskesini çene altında tutanların yalan söyleme olasılığının diğer insanlara göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Maskesini olması gerektiği gibi takmayanların genellikle idari para cezası almamak adına yüzlerinde tuttukları ortaya çıktı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ilk dönemlerin maskelerini dirseklerinde ya da ellerinde taşıyan kişi sayısı oldukça fazlaydı. Ancak uygulanan idari para cezası, bu kişilerin maske takma konusunda kendilerini mecbur hissetmesine neden oldu. 

İsrailli bilim insanlarının yaptığı çalışma sonucunda, maskelerini olması gerektiği gibi takanların, maske takmayanların ve maskelerini çene altında tutanların yalan söyle olasılıkları ortaya çıktı. Aralarında çok fark olmamakla birlikte, güvenlik güçlerine yakalandıkları taktirde yalan söyleme oranı en yüksek çıkan kesim maskelerini çene altında tutanlar oldu.

İlgili Haberler