Bilim İnsanları Ömrü Uzatan İçeceği Açıkladı Hem Yaşlandırmıyor Hücre Yeniliyor Hem De...

Bilim İnsanları Ömrü Uzatan İçeceği Açıkladı Hem Yaşlandırmıyor Hücre Yeniliyor Hem De...

Uzun bir yaşamın sırrı nedir? Bilim İnsanları Araştırdı ve uzun yaşamın sırrını açıkladı! Kan Damarını temizliyor! Kalbi koruyor ve kalp krizini önlüyor! Bağışıklık Sistemi için adeta bir savaşçı görevini görüyor ve...

ABD'li bilim insanlarının belirttiklerine göre limon pek çok derde deva oluyor. Siyah çay ile birleştiğinde etkisini arttırarak ise ömrü uzatıyor. Türkleri çok sevindirecek haber ABD'li bilim insanlarından geldi. 

Amerikalı bilim insanlarının belirttiklerine göre ömrü uzatmaya yardımcı olan bir içeceği zaten Türkler senelerdir içiyor. Çaya limon sıkma geleneği uzun yıllardır devam ediyor. Özellikle midesinden rahatsız olan kişiler açık çay biraz limon katarak muazzam bir kombinasyon elde eder ve içerler. Çoğumuzun severek tükettiği bu içecek meğer ömrü uzatıyormuş.

Bazı hurafelere göre limon bir meyve sayıldığı için siyah çay ile tüketildiğinde içerisindeki yararlı maddelerin hiçbir faydasını alamıyoruz. Ancak ABD'li bilim insanlarının çalışmaları herkesi şok içinde bıraktı. Çünkü siyah çaya sıkılan limon meğer ölümsüzlüğün iksiriymiş.

Faydaları saymakla bitmiyor

Çayı daha etkin kılanın aslında limon olduğunu belirten araştırmacıların, elde ettikleri bulgulara bakıldığında limonun karaciğeri temizlediği, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, biyoflavonoidler ve pektin gibi bileşenler ile bağışıklığa güç kattığı ve enfeksiyonalra karşı bir savaş verdiği kaydedildi. Bu sayede de ömür uzatan limonun araştırılma sebebi ise Antik Mısırlılar...

Vücudu tertemiz yapıyor

Express'te çıkan bir habere göre, ABD'li araştırmacılar, tıpta da çok ilerleme kaydedebilmiş olan Antik Mısırlıların limon hakkındaki görüşlerini test etti. Antik Mısırlıların görüşüne göre limon zehirlere karşı oldukça tesirli. Yapılan araştırmada da limonun çok kuvvetli bir antibakteriyel olduğu ortaya çıktı. Yani limonda çok tesirli olan antibakteriyel ve antiviral mevcut, bu sayede de  bağışıklık sistemini uyaran bir yapıya sahip. 

Yüzde seksen daha tesirli

Diğer bir mutlu eden konu ise çay ve limonun birleşimi ile görülen sonuç. Çaya limon sıkmayı deneyen araştırmacılar, elde edilen sonuç karşısında hayretler içerisinde kaldı. Çünkü çayın etkisi ile limonun faydaları katlanarak artıyordu. Biz ise senelerdir bu faydayı bilmeden çayımıza limon sıkarak meğer ne kadar iyi bir şey yapıyormuşuz. Türklerin yüzünü gülümseten habere göre limon ve çay bir araya geldiğinde vücut, limondan yüzde seksen oranında daha fazla antioksidan etki alıyor. Yani zehirli maddeleri normalde uzaklaştırdığından yüzde seksen daha fazla tesir gösteriyor. Bu nedenle arada sırada limonlu çay içmeyi, çayı sade içiyorsanız arada limon sıkmayı ihmal etmeyin

ÖMRÜ UZATIP KAN DAMARINI TEMİZLEYEN BESİNLER

Vücuda kan pompalayan ve rahatsızlandığında tüm vücudu etkileyecek olan kalp sağlığı için mutlaka erken yaşlarda önlem almak gerekiyor. Kalp sağlığını destekleyen bu gıdaları mutlaka tüketin!

Zeytinyağı

Kalp ve damar sağlığını destekleyecek bir yemek yapmak istediğiniz de ilk olarak kullanacağınız yağa dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle margarin ya da benzeri doymuş yağlardansa doğal sızma zeytinyağını tercih edin. Zeytinyağı, yüksek antioksidanlar içerdiği için tansiyon hastalıklarının önüne geçerken kalbi de koruyor. Düzenli zeytinyağı tüketimi kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma tehlikesini yüzde elliye kadar düşürebildiği gözlemlendi.

Fesleğen

Kokusu işle mest eden fesleğeni de salatalar ya da pişmiş olan yemeklerinizin üzerine katmayı sakın ihmal etmeyin. Doktorlar, fesleğenin çayını öneriyorlar. Kurutulmuş fesleğeni düzenli olarak çay şeklinde tüketmek ilk olarak akciğer ve karaciğerleri temizlerken bu organları toksiklerden arındırmaktadır. Bunu yaparken kanı da temizleyen fesleğen mutlaka evinize alın. 

Yeşil çay

Strese karşı etki eden ve çok güçlü bir antioksidan olan yeşil çay da kalp ve damar sağlığını destekliyor. Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlar nedeniyle günde bir bardak mutlaka tüketilmelidir.

Yulaf

Öğle yemeklerinde mutlaka yulaf  tüketin. Yulaf içeriğindeki lifler sayesinde kalp ve damar yollarını arındırmaktadır. Kolesterolün düşmesine yardımcı olan yulaf, sağlığa çok faydalıdır. 

Tarçın

Yulafı süslemek için bir yandan üzerine tarçın da katabilirsiniz. Kan şekerini düşüren tarçın sayesinde kan damarlarındaki tıkanıklık tehlikesinin önüne geçebilirsiniz. Günde bir çay kaşığı kadar tarçın tüketmek ve damar yollarındaki olası rahatsızlık riskini yüzde yirmi altıya kadar azaltmaktadır.

Badem ve Nar

Badem de doymamış yağ, antioksidan ve lif içeriği ile damar ve kalp dostudur.  Yüksek antioksidan içeren diğer bir meyve de nardır. Nar, damarlara yaptığı harka etki ile biliniyor. Nar düzenli tüketildiğinde damarları uzun ömürlü ve aktif çalıştırmaktadır. Hatta nar için uzun yaşamın sırrı olan meyve de denmektedir.

HÜCRELERİ YENİLEYİP VÜCUDU KORUYAN BESİNLER

Ne kadar yaşayacağımızı bilemeyiz ama sağlıklı beslenirsek yaşlanmayı durdurabilir aynı zamanda uzun yaşayabiliriz. Yediğimiz içtiğimiz yiyecekler sağlığımız için büyük önem taşır.

Sağlıklı bir beden aynı zamanda uzun yaşamın ilk anahtarıdır. Spor yapmadan düzenli beslenmeden ve sağlıklı yiyecekler tüketmeden yaşamımızı uzun tutmamız ve sağlıklı bir yaşlılık sürmemiz mümkün değildir.

Hastane hastane koşmamak için o yüzden yediğimize içtiğimize dikkat etmemiz gerekiyor:

Yapılan araştırmalar sonrası Uzmanlar yaşlanmanın belirtisi olan cilt kırışması, hareketsizlik, güçsüzlük ve bellek zayıflamasının sorumlusunun, vücuttaki antioksidan etkili bazı kimyasal maddelerin yetersizliği olduğunu ifade etti. İşte o besinler..

Soğan 
Özellikle kırmızı soğan güçlü bir sağlık koruyucusudur. Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin açısından en zengin besinlerden biridir. Soğanın enfeksiyonlardan koruma gücü de vardır.

Avokado 
Çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun en iyi kaynaklarından biridir. Yağ bakımından zengin olması bir kusur gibi görülse de aslında avokado yağının önemli bir kısmı tekli doymamış zararsız yağlardır.

Domates 
Yaşlıların bedensel ve zihinsel sağlığını korumada son derece etkili bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynağıdır. Likopen kanser riskini azaltır, damarlarınızı korur, cildinizi ve belleğinizi destekler.

Üzüm 
Özellikle çok güçlü antioksidanlar olan oligomerik poantosiyanidin'lerin güvenilir kaynağıdır. Üzümün kabuğu, içeriği ve çekirdeğinin ortalama 20 civarında değişik antioksidan madde ihtiva ettiği belirtilmektedir. Özellikle siyah üzümden yararlanın.

Brokoli, ayrıca C vitamini, betakaroten, glutatyon ve lutein gibi antioksidanlarla da tıka basa doludur.

Brokoli ve Brüksel lahanası 
İhtiva ettiği sulforafan ile anti-aging yiyecekleri arasındaki yerini üst sıralarda yaz aylarında da muhafaza etmektedir.

Antosiyanin bulunan diğer meyveler ise; Patlıcan böğürtlen üzüm kırmızı lahana mürdüm eriği pancar kırmızı turp.

Antosiyanin kırmızı-mor renkli sebze ve meyvelerde ayrıca tüm mor çiçeklerde sonbaharda görülen morumsu yapraklı ağaçlarda bulunan renk verici bir maddedir.

Çilek, Kiraz, vişne: Anyosiyanin içeren meyvelerdir.

Şeftali ve kayısı 
Potasyum deposu besinleridir. Ayrıca C vitamini ve çok sayıda flavonoid ihtiva eder, zengin lif ve betakaroten içerikleriyle çok yararlı yaz meyveleridir.

Erik 
Yüksek antioksidan kapasitesi yanında detoks yapıcı gücüyle de önemli bir anti-aging besindir.

Karpuz 
Hem likopen, hem de vitamin ve mineral açısından zengin, antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir.

Sizlerde bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşabilir onların faydalanmasını sağlayabilirsiniz

İlgili Haberler