Bilim insanları uyardı Cips ve kuruyemişten uzak durun! Bugüne kadar zararlı denilen mısır aslında...

Bugüne kadar Patlamış mısır hakkında hep kötü şeyler yazıldı çizildi. Son araştırmalar onu adeta kral yaptı..

Bilim insanları uyardı Cips ve kuruyemişten uzak durun! Bugüne kadar zararlı denilen mısır aslında...
Yayınlanma Tarihi : 12 Ocak 2021 22:01

Patlamış mısır film saatlerinin vazgeçilmezidir. Bugüne kadar hep patlamış mısır hakkında kötü şeyler söylediler ve onun zararlı olduğunu iddia ettiler.

Oysa patlamış mısır son derece faydalı çıktı.

Patlamış mısırları çocuklarınıza mutlaka alıştırın. Cips ve yağlı kuruyemişler hem onların hem  sizin sağlığınız için zararlı olacaktır. Ben genelde canım çektikçe mutlaka patlamış mısır yapar ve çocuklarıma yediririm.

Yapılan son araştırma Patlamış Mısır gerçeğini gözler önüne serdi! Peki neydi o araştırma? İşte bütün ezberleri bozan o araştırmanın tüm detayları.

Özellikle akşamları midemiz kazındığında hemen cips ya da kuruyemiş yeriz veya çikolata gibi atıştırmalıklara yöneliriz. Oysa Uzmanlar uyarıyor. Patlamış mısır daha doğru seçenek olacaktır diyorlar.

Patlamış mısırın  yağ, şe­ker, tuz gi­bi mad­de­ler­le pat­la­tıl­ma­ma­sı­nı da öneren uzmanlar çarpıcı bir gerçeği daha gözler önüne seriyorlar “Pat­la­mış mı­sır böy­le­lik­le aç­lı­ğı­nı­zı ya­tış­tı­rır­ken, ki­lo da al­dır­ma­z” çıkışında bulunuyorlar.. 

Ayrıca bilim insanları tarafından yapılan başka bir araştırmada ise   pat­la­mış mı­sır­da, seb­ze ve mey­veler­den da­ha faz­la po­li­fe­nol (bağışıklık sistemini güçlendiren bir an­ti­ok­si­dan) ol­du­ğu ortaya çıktı. Özel­lik­le diş­le­rin ara­sı­na ta­kı­lan ka­buk­lar­da yük­sek mik­tar­da bu bit­ki­sel an­ti­ok­si­dandan bu­lun­du­ğu kanıtlanmıştı..

Peki En Sağlıklı Mısır Nasıl patlatılır? İşte bilmeniz gereken o tarif..

Patlamış Mısırın Yağsız ve biraz tuzla hazırlanması en sağlıklı seçenektir. Patlamış mısırın ana besinlerini yok eden şey hazırlama yöntemidir. Mısır patlatmanın en sağlıklı yolu 5 yemek kaşığı patlamış mısırı bir cam kaba koyun. Üzerine 5 kaşık su ekleyin. 1 Çorba kaşığı kadar da tuz.. Ardından üzerini streç filmle sarın ve kürdanla bir kaç delik açın üzerine. Mikrodalga fırında 5 dakika boyunca pişirin...

Afiyet olsun...

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.