Bilim İnsanları Zencefil Baharatını Tüketmemesi Gereken Kişileri Açıkladı

Bilim İnsanları Zencefil Baharatını Tüketmemesi Gereken Kişileri Açıkladı

Zencefil tüketmeden önce bu yazıyı okumadan geçmeyin. Çünkü zencefil bünyenizi çok kötü etkileyebilir...Zencefil ne kadar faydalı bir baharat olursa olsun bazı etkileri nedeniyle bu kişilerce tüketilmemeli.

Antioksidan özeliği ile pek çok hastalık ve rahatsızlığa karşı kullanılsa da zencefil bazı kişilerde ters tepebiliyor. Kökündeki gingerol ve şogaol maddeleri sayesinde tüketenlerin sağlığını olumlu yönde etkileyen zencefili uzmanlar bazı rahatsızlıkları olan kişilere tavsiye etmiyorlar. 

Sefer ve safra kesesinden rahatsız olanlarda..

Çin geleneksel tıp bünyesinden gelen Lei Wang'ın aktardığına göre zencefil sedef hastalığını geçiren kişilerde kötü bir etki bırakıyor. Sadece sedef değil, safra kesesinden dolayı problem yaşayan kişiler de maalesef fazla zencefil tüketirlerse bu durum kanamaya yol açabilmektedir.

Hamilelerle ilgili söylentiler...

Zencefilin iyi gelmediği düşünülen bir grup da hamile kadınlardır. Aslında bu bir inanış ve yaygın bir düşünce. Yani hamile kadınların zencefil tüketememeleri için herhangi bir bilimsel araştırma sonucu ortada yoktur ancak yaygın olarak zencefilin düşüğe yol açtığına inanılmaktadır. Bu nedenle zencefil baharatı hamile ya da hamilelik şüphesi taşıyan kadınlara önerilmemektedir. Diğer bir inanışa göre de sadece düşüğe yol açmakla kalmıyor, içerisindeki bazı kimyasallar nedeniyle zencefil bebek gelişimini anne karnındayken engelliyor.

Mideniz yanıyorsa çok az tüketin

Zencefilin en çok bilinen faydası grip ve soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Karabiberli, limonlu ve ballı zencefil çayı kış günlerinde hem iç ısıtıyor hem de boğazları rahatlatıyor. Soğuk algınlığı yaşayan kişiler bu nedenle bol bol zencefil tüketebilirler. Ancak mide rahatsızlıkları olan kişiler ya da sık sık mideleri yanan kişiler zencefili günde iki ya da üç gramdan fazla oranda tüketmemelidir. Mide asidini arttıran zencefil maalesef mide rahatsızlığı yaşayan kişilere zorluk çıkarır.

Kilo problemi olanlar...

Zencefili tüketmek istiyorsanız kilonuzu bir tartın. Kilo vermek isteyen kişiler için zencefil bulunmaz nimettir. Düzenli zencefil tüketimi spor ile birleştiğinde iyi bir yağ yakma rutinini oluşturur. Hatta Amerika'nın New York eyaletinde bulunan prestijli üniversite Columbia  Üniversitesi'ndeki uzmanlar zencefilin kilo vermeye destek olduğunu kanıtladı. Ancak, kaloriyi hızlı bir şekilde yaktığı için çok zayıf ya da kilo almak isteyen kişilere zencefil engel olacaktır...

İlgili Haberler