Bilim İnsanlarından Büyük Tespit! Resmen Hayat Keşfedildi!

Bilim İnsanlarından Büyük Tespit! Resmen Hayat Keşfedildi!

Bilim insanlarından herkesi hayrete düşüren tespit! Gördüklerinde ağızları açık kaldı! Resmen hayat keşfedildi, herkes şaştı kaldı. O bölgede canlıların olduğunu keşfeden bilim insanları, asrın keşfini yaptı!

Bilim insanları yaptıkları keşifle ağızları açıkta bıraktı! Resmen hayat olduğu tespit edildi! Deniz dibi tarama çalışmaları esnasında güneş ışığının erişemeyeceği kadar derinlikte yaşayan birden fazla deniz canlısında rastlandı. Nasıl olduğunun gizemi ise hala çözülemedi!

Antarktika'da bulunan Filchner-Ronne Buz Sahanlığı'nda araştırma yapan bilim insanları akıl almaz bir keşif yaptılar. Yaşam şartlarının temeli olan güneş ışığı ve besin kaynaklarının çok daha ötesinde bulunan okyanusun derinliklerinde rastlayabildikleri kadarıyla 22 deniz canlısı ve on altı tane de deniz süngerine rastlandı. Henüz bu canlıların nasıl yaşadığı, ne kadar yaşadığı ya da ne türlerde oldukları tanımlanamadı. 

Henüz detaya erişilemedi

Araştırma ise "New Scientist" dergisinde makale olarak yayınlandı. İngiliz bilim insanlarının su altında yaptığı çalışmada, güneş ışığının ulaşmadığı ve en yakınlarındaki besin kaynaklarından çok daha uzakta olan noktalarda hayat keşfedildi. Gereken azami yaşam ihtiyaçlarından kilometrelerce uzaklıkta bulunan bu canlıların ne türde oldukları, ne kadar yaşadıkları ya da bunun gibi çeşitli bilgilere henüz erişilemedi. 

Dokuz yüz metre kalınlığındaki buzdan içeri baktılar

Ekipler ise bu gizemli canlıları incelemek için, deniz yüzeyini kaplayan dokuz yüz metre kalınlığında bulunan buz içerisinde açıklan delikten kamera soktu ve bununla görüntülemeler yaptı. Görüldüğü kadarıyla Antarktika'da buz tabakalarının altında, güneş ışığının olmadığı ve besin kaynaklarının çok daha uzağında yaşama rastlandı.

Bilim insanı hala çok şaşkın

Keşfi gerçekleştiren ekipten Huw Griffiths, şaşkınlığını dile getirdi. Griffiths'in açıklamalarına göre keşfedilen canlıların orada yaşayamaması için bir dizi sebep vardı. İngiltere'nin gerçekleştirdiği Antarktika çalışmalarını yürütmekte olan British Antarctic Survey'de (BAS)'da görev alan Griffiths'in belirttiklerine göre, bu canlılar, besin kaynaklarına erişebilecekleri bölgelerden toplamda iki yüz altmış kilometre uzaktalar. Güneş ışığı ise bulundukları bölgenin 600 kilometre uzağında...

İlgili Haberler