Bilim İnsanlarından İlginç Plan! Güneşi Karartma Planı!

Güney Afrikalı bilim insanları Güneş için belki de gelmiş geçmiş en ilginç projeyi planladı. Bu plana göre bilim insanları, kükürt dioksit gazı sayesinde Güneş ışığını kısacak.

Bilim İnsanlarından İlginç Plan! Güneşi Karartma Planı!
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 01:07

Bunun yapılma sebebi ise küresel ısınma ve ileride artacak olan su ihtiyacı.

Küresel ısınma, Dünya için adeta tehditler saçmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle pek gündemde olmayan küresel ısınma ve iklim değişikliği konuları maalesef ki dünya ve insanlık için en büyük tehlikelerden biri.

Üstelik uzmanlara göre 2050 yılına kadar su talebinin yüzde 55’e kadar yükseleceğini söylemeleri, bu konunun ciddi boyutlara geldiğini ve artık önlemler alınması gerektiğini göstermektedir.

Bu amaç doğrultusunda harekete geçen Güney Afrikalı bilim insanları, belki de gelmiş geçmiş en çılgın olabilecek bir projenin planını yapıyor ve bu projenin başrolü ise Güneş.

Güneş Işığını Kısarak Su Kaynaklarını Koruyacaklar

Independent'ın Euroweeklynews'e dayandırdığı habere göre, Cape Town Üniversitesi’nde görev yapmakta olan bilim insanları Güneş’i karartma planları yapıyor. Buradaki karartmaktan kasıt ise atmosfer katmanına küçük parçacıklar göndermek.

Bu plana göre bilim insanları, Cape Town Üniversitesi üzerindeki atmosfer tabakasına büyük miktarda kükürt gazı salarak güneşi karartmayı planlıyor. Bu durumda Güneş ışığı kısılacak ve su kaynakları kurumaktan kurtulacak.

Environmental Research Letters isimli akademik dergide yayımlanan plan, bazı bilim insanları tarafından da kabul görülmemektedir.

Bazı Bilim İnsanları Bu Güneş Planına Karşı Çıkıyor

Farklı fikirlere sahip olan bilim insanları, bu atmosfere gaz pompalama fikrine olumlu bir yaklaşım sergilemiyor. Bu durumun nedeni ise söz konusu olan planın başka bir tehlikeyi beraberinde getireceği düşüncesidir. Bazı uzmanlar, Güney Afrika’da ortaya çıkan bu planın, iklim sistemine ciddi zararlar verebilecek tehlikeli mücadele olarak nitelendiriyor.

Bu durumu böyle nitelendirmekte haklı olabilirler. Plan yapılmadan önce her fikir ve düşünce önemsenmeli ve kulak verilmelidir. Yapılan plan basit olmadığından, doğuracağı olumsuzluk durumları da ciddi derece büyük olabilir. Böyle bir plan çalışmasının etkili veya başarısız sonuçlar verebileceği durumlar göz önünde bulundurulmalı ve yapılan plan gerçekleştirilmeden önce dikkatli ve net çalışmalar yapılmalı.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden hiç bir içerik kopyalanamaz..

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.