Bilim insanlarından korkutan araştırma. Bu özellikteki kişiler koronayı 11 kat daha ağır geçiriyorlar

Tüm dünyada ağır kayıpların verildiği ve halen etkisini sürdürmeye devam ettiği görülen Covid-19 salgını ile ilgili olarak NTV'de yer alan haber dikkatleri çekmektedir.

Bilim insanlarından korkutan araştırma. Bu özellikteki kişiler koronayı 11 kat daha ağır geçiriyorlar
Yayınlanma Tarihi : 06 Aralık 2020 21:10

ABD'de Geisinger isimli şirketin yaptığı araştırmalar sonucunda böbrek hastalığı bulunanların koronayı daha ağır bir şekilde atlattığı ortaya koyulmuştur.

Tüm dünyada ağır kayıpların verildiği ve halen etkisini sürdürmeye devam ettiği görülen Covid-19 salgını ile ilgili olarak NTV'de yer alan haber dikkatleri çekmektedir.

Buna göre yapılan araştırma sonuçlarında çeşitli hastalıkların korona virüsünün etkilerini ağırlaştırdığı görülmektedir.

ABD ülkesi tarafından yapılan araştırma sonuçları ön plana çıkmaktadır. Bu araştırma neticesinde yapılan analizlerin kronik böbrek hastalığı bulunan kişilerde korona virüsünün daha ağır olduğunu işaret ettiği görülmektedir.

13 BİN KİŞİ ÜZERİNDE İNCELEME YAPILDI
7 Mart'tan 19 Mayıs'a kadar geçen süreçte korona virüs testi yaptıran 13 bin kişi üzerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. Buna göre test sonucu pozitif çıkan 1,604 kişiden 354'ünün tedavisi hastanede yapılmıştır.

Böbrek rahatsızlığının bulunması, kalp veya solunum hastalıklarının mevcut olması ve metabolik bazı rahatsızlıkların var olması halinde koronavirüs hastalarında ne gibi belirtilerin yaşanacağına yönelik incelemeler gerçekleştirilmiştir.

Araştırmacı ekip aynı zamanda hastaneye yatan hastaların bu rahatsızlıklara sahip olup olmadığına yoğunlaşmıştır.

Hastane süreci ile çeşitli kronik rahatsızlıkların ve böbrek hastalıklarının arasındaki ilişkilerin mevcut olup olmadığına dair kayıtlar analiz edilmiştir.

KORONAVİRÜS 11 KAT DAHA AĞIR SEYREDİYOR


Hastaneye yatan 354 ağır hasta içerisinde böbrek rahatsızlığı bulunanların, diğer hastalara göre koronavirüs salgınını 11 kat daha ağır atlattığına şahit olunmuştur.

Geisinger's Böbrek Sağlığı Araştırma Enstitüsü direktörü Alex Chang tarafından Plos One dergisinde yayınlanan makalede rahatsızlıkların bulunması halinde risklerin daha büyük olduğu belirtilmiştir.  

Daha önceki çalışmaların kalp, şeker ve yüksek tansiyon hastalarına ilişkin olduğunu aktaran Chang, koronavirüs ile ilgili olarak böbrek hastalığının çok daha büyük riskleri taşıdığını belirtmiştir.

Hastaneye yatan hastaların büyük bir kısmında kronik böbrek rahatsızlıklarının dikkat çektiğini vurgulamıştır.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.