Bilim İnsanlarından Korkutan Çay Gerçeği! İçerken yapılan bu hata böbrekleri bitiriyor!..

Bilim İnsanlarından Korkutan Çay Gerçeği! İçerken yapılan bu hata böbrekleri bitiriyor!..

Bilim insanları ortaya koydu. Amerikalı araştırmacılar çay içerken yapılan bu hatayı işaret ederek herkesi uyardı. Dünyanın en çok çay tüketen ülkelerinden olan Türkiye'de acı gerçek, bu alışkanlığı derhal bırakın!

Çayı çok seven bir milletiz ancak kötü bir alışkanlığımız var. Çay içerken şeker kullananlar ya da şeker katmayıp yanında mutlaka tatlı yemek isteyenleri kötü bir tehlike bekliyor. Uyarılar sinirlendirse bile derhal çaya şeker atma alışkanlığınızı bırakın. ABD'de bulunan Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki bilim insanları şeker tüketimi konusunda korkutan bir araştırmaya imza attı. The Sun gazetesinde yayınlanan araştırma bulgularına göre tatlandırılan içecekler ve az yağlı süte eklenen şeker pek çok hastalığa neden oluyor. Şeker zamanla kilo alımına yol açsa da tek tehlike bu değil. Kilo alımı ve yüksek tansiyonla beraber böbrekler dolaylı da olsa strese giriyor. Yani şeker tüketimini frenlememek zincirleme hastalıklarla böbrek iflasına kadar yol açıyor. 

İçeceklere şeker katanlar daha fazla risk altında

Uzmanların 3000 bin Afro Amerikalı kadın ve erkeği takip etti. Kadın ve erkek katılımcılar ilk süreçte oldukça sağlıklıydı ancak sekizinci yılın sonunda yüzde altı oranındaki katılımcıda böbrek rahatsızlığı görüldü. İçeceklere katılan şekerin ya da şekerli içeceklerin bu noktada daha riskli olduğu da ortaya çıktı.

Şekerin bilinmeyen zararları

Şeker bilindiği gibi her şeyden önce obeziteye neden oluyor. Diyabet gibi hastalıkların yanında kalbi de tehdit eden şeker adeta bir uyuşturucu madde gibi çalışıyor. Vücuttan şekeri uzaklaştırmak zor ancak imkansız olmayan bir karar.

Hemen hemen yediğimiz her paketli gıdada bulunan şeker kan şekeri ve insülin seviyesini yükseltiyor. Tabi burada meyve şekeri değil, rafine şekerden bahsediyoruz. Meyve şekeri meyvede bulunan lifler sayesinde kana yavaş bir şekilde karışıyor. Bu da insülin ve kan şekerini daha dengede tuttuğu için fazla bir zarar vermiyor ancak meyveyi de dengeli tüketmekte fayda var. 

Kan şekerini hızla yükselten rafine şeker ise cilt sorunlarından diğer ciddi sağlık sorunlarına kadar yol açabiliyor. Özellikle insülin yükseldiği için akne oluşumu kaçınılmaz. Depresyon ve kanser riskini de artıran şekeri bırakmak aslında vücudunuzda ve ruh sağlığınızda pek çok olumlu gelişme sağlayacaktır. 

Kaynak: Sözcü, Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.