Bilim insanlarından şok uyarı! Tatlı sularda yeni bir virus keşfedildi! Salgın yolda mı?

Bilim insanlarından şok uyarı! Tatlı sularda yeni bir virus keşfedildi! Salgın yolda mı?

Dünyayı saran küresel virüs, ortaya çıktığı günden bu yana birçok kez mutasyona uğrayarak yayılmaya devam etti ancak bu başka...

2019 yılı Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs kısa süre içerisinde dünyanın her yerini etkisi altına aldı. 

Ortaya çıktığı günden bu yana birçok kez mutasyona uğrayan küresel virüs, en son İngiltere'de mutasyonlu hali ile yayılımını sürdürmüş ve oldukça korku salmıştı. Virüsün başka bir mutasyonlu hali daha ortaya çıktı ve aşılama çalışmasının bu mutasyonlu virüse de etki edeceği söylendi. Ancak virüsler üzerinde araştırma yapan bilim insanları yeni tür virüsler keşfettiklerini açıkladılar.

80 Çeşit Yeni Virüs

Ekoloji Enstitüsü'nden Christopher Bellas ve Ruben Sommaruga, Gossenköllesee Gölü'nde Polinton benzeri virüsler adı verilen yeni bir virüs grubu keşfedildiği açıklandı.

Göldeki sudan numune alan bilim insanları, bu suda bulunan viral DNA'yı incelemeye aldı. İnceleme sonucunda 80 çeşit virüs tespit edildiği açıklandı. Bu tarz virüslerin göl sularında olabileceğini belirten Ekoloji Enstitüsü bilim insanları tespit edilen virüsün beklenmeyen bir grupta olduğunu ifade etti.

Mikrobiyal Ölüm Oranlarını Etkiliyor

Bu virüslerin daha önce hiç bilinmediğini ve ilk defa tespit edildiğini açıklayan Ekoloji Enstitüsü bilim insanları, göllerdeki mikroorganizmaların ürün çeşitliliği bilinmiyor ancak bu tarz virüsler mikrobiyal ölüm oranlarını etkiliyor dedi.

Bu tarz araştırmalar neticesinde bulunan virüslerin sadece keşfedilmekle kalmadığını ifade eden bilim insanları aynı zamanda koronavirüs gibi virüslerin enfeksiyona neden olmak için izlediği yolu da öğrenme imkanı olduklarını açıkladı.