Bilim insanlarından ürküten uyarı! İnsanlık yeni tehlike ile karşı karşıya

Bilim insanlarından ürküten uyarı! İnsanlık yeni tehlike ile karşı karşıya

Doğu Afrika Ülkesi olan Kenya geçtiğimiz günlerde istila çağrısı yaptı. Yeniden üremeye başlayan bu tür. Ülkenin birçok bölgesini talan etti...

Aile içerisinde geçmiş yıllara ait yaşamlar konuşulurken aile büyüklerinden duydukları bir kıtlıktan bahsettiklerine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Hani hep gökten çekirge yağdı diye anlatılan hikayeden bahsediyoruz. Gökten aslında çekirge yağmamıştır. O kadar yoğun bir çekirge sürüsü hareket etmektedir ki insanlar bunun gökten yağdığını sanmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda gökten yağan o çekirge ortalığı talan etmiş ve ne bulduysa insanlara bırakmadan hepsini tüketmiştir. Ciddi bir açlıkla yüz yüze kalan insanlar açlıktan ölmemek için hiç akla gelmeyecek şeyleri kaynatarak hayatta kalmaya çalışmışlardır. Bunlardan bir tanesi de çarık olarak bilinen ve ayakkabı niyetine giyilen koruyucu kılıftır.

Çarık; sığır derisinden yapılan kenarlarına açılan deliklerle ayağa geçirilip alttan yukarı doğru bağlanarak sabitlenen bir ayakkabıdır.

Tehlike Büyüyor

İnsanların hayatta kalmak için tükettikleri şeylere bakılınca yeni bir çekirge istilasının yaşanmasından korkmaları da oldukça doğaldır. Şimdilerde üremesi durmuş olan ve çöl çekirgesi olarak adlandırılan istilacı çekirgelerin yeniden üremeye başladığı haberleri ise sıklıkla duyulmaktadır. En son Irak'ta görülen ve birkaç gün içerisinde ülkeyi talan eden çekirgeler bu kez de Doğu Afrika ülkesi olan Kenya'da görüldü.

Kenya Tarım Bakanı Peter Munya, ülke genelinde 47 ilçenin 15'inde çekirge sürüsü istilası yaşandığını duyurdu. Gerekli önlemleri almış olsalar da tehlikenin henüz geçmediğini ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA), Doğu Afrika ülkelerinde yaşanan ve Kenya başta olmak üzere; Etiyopya ve Somali gibi ülkelerde çekirge istilası sorununun ciddi anlamda yaşandığını ifade ediyor.

Bu sorunların geçmesi için yaklaşık olarak 38 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu belirten FOA, istilanın bu ay içerisinde Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda'ya ulaşabileceği uyarısı yaptı.

İlgili Haberler