Bilim İnsanlarının Kovid 19 hakkında yaptığı son araştırma gizli kalmış bir gerçeği çıkardı...

İsviçre'de bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada koronavirüsle ilgili çarpıcı bir detay daha tespit edildi. Bilim İnsanlarının ortaya çıkardığı o gerçek peki neydi?

Bilim İnsanlarının Kovid 19 hakkında yaptığı son araştırma gizli kalmış bir gerçeği çıkardı...
Yayınlanma Tarihi : 10 Aralık 2020 20:39

Dünyanın gözü kulağı Korona belası nasıl bitecek haberlerine kilitlenmişken Araştırmalarda ilk 10 da yer alan ülkeler arasında bulunan İsviçre'de bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bazı "sorunlu semptomlarının" risk faktörleri altında olmayan hastalarda bile 6 haftadan fazla sürebileceğine dikkat çekiliyor... 

Dünyada ses getiren bu Araştırmayı, Cenevre Üniversitesi (UNIGE), Cenevre Üniversite Hastanesi (HUG) ve Cenevre Kantonu Genel Sağlık Müdürlüğünden doktor ve epidemiyologlardan oluşan bilim insanları gerçekleştirmiş.. 

Bilim insanları tarafından büyük önem arz eden bu Araştırma, Kovid-19 testi pozitif çıkan ancak durumu hastaneye yatmayı gerektirmeyen yaklaşık 700 kişi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda elde edildi.. 

bu 700 kişi arasından Araştırmaya katılanların yüzde 33'ünün Kovid-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra bile yorgunluk, koku veya tat kaybı, nefes darlığı gibi rahatsızlıklarının olduğu ortaya çıktı.. 

Konuyla ilgili olarak Cenevre Üniversitesinden araştırmaya ilişkin basına yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19'un 2020'nin başlarında ortaya çıkmasından bu yana, hem doktorlar, hem de virüs bulaşan hastalar açısından semptomlarının çeşitliliği ve süresinin "tahmin edilemez" olduğu dile getirildi.. 

Öte yandan üniversite yönetimi tarafından yapılan Açıklamada, "(Kovid-19) Özellikle, alışılmadık derecede uzun süreli bir hastalığa neden olma potansiyeline sahip gibi görünüyor." ifadeleri kullanıldı.

BU ARAŞTIRMA KİMLER ARASINDA YAPILDI?

Gündeme bomba gibi düşen Cenevre'deki bu araştırma, yüzde 69'u Kovid-19'un komplikasyonlarına bağlı risk faktörleri altında olmayan hastalar üzerinde yapılmış... 

ARAŞTIRMAYA KATILANLAR ÜZERİNDE BİRDEN FAZLA SEMPTOM GÖRÜLDÜ

- Araştırmadaki dikkat çeken detaylara  göre Teşhisten 6 hafta sonra bir veya birden fazla belirtiler görüldü

Bilim insanlarının yapmış olduğu Koronavirüsle ilgili bu Araştırmaya katılan 669 kişinin yaş ortalamasının 43, bunların yüzde 60'ının kadın ve yüzde 25'inin de sağlık uzmanı olduğu da yapılan açıklamada dile getirildi.. 

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmada yer alan bilim insanı  Dr. Mayssam Nehme, katılımcıların büyük çoğunluğunun, yaşadıkları fiziksel sıkıntılara ek olarak, bu semptomların "kalıcı olması ve tedavi edilemez" kaygısı  taşıdıklarını da dile getirdi..