Bilim Kurulu Üyeleri Okulların Açılacağı zamana ilişkin tarih verdi 15 Şubat'ta değil ama..

Bilim Kurulu Üyeleri Okulların Açılacağı zamana ilişkin tarih verdi 15 Şubat'ta değil ama..

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk, okulların açılması için 15 Şubat tarihini uygun gördüklerini açıklamıştı. Bilim Kurulu konuya ilişkin bugün açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılması için eskiden herkesin temkinli yaklaştığını ancak gelinen noktada hem öğrenci hem de velilerin okulların açılmasını talep ettiğini belirterek 15 Şubat'ta okulları açmayı planlıyoruz demişti.

Bu konuyu zaman Yaklaşınca Bilim Kurulu üyelerimizle ve Cumhurbaşkanı ile görüşüp yeniden değerlendirmeye alacağız ancak şu an için belirlenen tarih bu diye açıklama yapılmıştı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri, okulların açılması için 15 Şubat tarihinin çok erken olduğunu ifade ederek yeni bir tarih verdiler.

15 Şubat'ta Değil Ama Mart Ayında Açılabilir

Bilim Kurulu Üyeleri, öğretmenlerin aşılanmadan okulların açılmasının iyi bir fikir olmadığına kanaat getirerek 15 Şubat'ta başlaması planlanan yüz yüze eğitim tarihini 1 ay erteleme kararı aldı. 

Şu anda mevcut vaka sayılarına bakıldığında bir düşüş yaşandığını ancak yüz yüze eğitimin başlaması için sayıların halen yüksek olduğu ifade edildi. Şubat ayı içerisinde okulları açmanın toplum sağlığı ve vaka sayılarında yaşanacak artışa neden olacağı için tehlikeli olacağını belirten Bilim Kurulu üyeleri, şu an okulların açılması için tarih çok erken ama mart ayında bu konu yeniden değerlendirilebilir açıklamasında bulundu.

Hem öğretmenlerin hem toplumda yaşanan vaka sayılarının azalması ve toplum genelinde aşılama başlaması ile birlikte okulların açılmasının tekrar konuşulabileceği belirtilirken Bilim Kurulu Üyeleri okulların açılması için 15 Mart tarihinin uygun olabileceğini ifade etti.

Ancak toplumun genel durumuna bakılarak bu kararın tekrar gözden geçirileceğini de ifade edildi.

Aşılama Sürecinde Polis ve Öğretmenler Sırada

Aşılama sürecinde bugün 75 yaş ve üzeri vatandaşların aşılamasına başlandı. Öncelik, huzurevi ve bakımevi gibi toplu alanlarda yaşayan yaşlı vatandaşlara verilecek ardından polis ve öğretmenlerin aşılamasına başlanacak. Vaka sayılarında yaşanan artışın ve pandeminin ancak toplumun genelinin aşılanması ile sağlanacağı ifade ediliyor.

Öğretmenlerin aşılanmadan okulların açılması ise hem öğretmenler, hem aileleri, hem de toplum için tehlike yaratabileceğinden ötürü okulların açılmasının ileri tarihe ertelenmesine karar verilmiştir.