Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan Kafe ve Restaurantların Açılış Tarihi...

Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan Kafe ve Restaurantların Açılış Tarihi...

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz'dan kafelerin açılacağı tarihe dair bir açıklama geldi..

Koronavirüs salgınının yurda giriş yaptığı günden bu yana dönem dönem salgını kontrol altına almak amacıyla kısıtlamalar yapıldı. Ülkede vaka sayılarında görülen ciddi bir artış sonrasında kafe, restaurant, lokanta, sinema, tiyatro, konser gibi insanların toplu alanda bulunacağı mekanlara getirilen kısıtlamaların ardından mekan sahipleri iş yerlerinin hangi tarihte açılacağını merakla bekliyordu.

Yeme içme sektöründe bulunan işletme sahipleri bir süredir sadece paket servsi hizmeti verebiliyor. Bunun dışında herhangi bir hizmet vermesi ve işletmelerine müşteri kabul etmeleri yasaklanan işletmeciler uzun süre dayanamayacaklarını ve bir an önce açılmaları gerektiğini ifade ediyorlardı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kış Ayları Tehlikeli

Havaların soğuk olması ve insanların kış aylarında daha çabuk hastalanması riskini göz önünde bulunduran Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, bu aylarda kafe, lokanta ve restaurantların açılmasının riskli olabileceğini ifade etti.

İşletmelerin açılacağı tarih ile ilgili konuşmak için henüz çok erken diyen Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, bir müddet daha gözlemlemeye ihtiyaç olduğunu ifade ederek, açılış tarihi konuşmak için Mart ayını beklemek daha yerinde olur dedi.

İşletme sahipleri ve vatandaşların 1 ay daha beklemesinin uygun olacağını ifade eden Kayıpmaz, en azından Şubat ayını bekleyerek geçirmenin daha faydalı olacağını ifade etti. Son kararı verecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi diyen Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, kış aylarındayız ve insanlar genel olarak kapalı ortamlarda vakit geçiriyor. Havalar soğuk olduğu için bu ortamlar yeterince havalandırılamıyor dedi.

Şubat Sonrası Vakalarını Görmek Lazım

En azından Şubat ayını geçirip Şubat ayında yaşanacak vakalara ve vaka sayılarına bakılmasının önemine vurgu yapan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Şubat ayından sonra işletmeler açılacaksa bile "Salgında Çalışma Yönetimi Rehberi" uyarınca, belki "HES" kodları devreye alınarak açılması daha güvenli olur, açıklamasında bulundu. Bunların kişisel kanaati olduğunu ifade eden Kayıpmaz, vatandaşların en azından Mart ayını beklemelerinin salgının seyri açısından daha doğru olacağı ifadelerini paylaştı.