• BIST 110.022
  • Altın 366,939
  • Dolar 6,7790
  • Euro 7,6701
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 22 °C

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü o raporu yalanladı!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü o raporu yalanladı!
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü önemli açıklamalarda bulundu: Koronavirüs raporuyla ilgili önemli bir yorumda bulundu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Hürriyet gazetesinde yer alan Türkiye’nin ilk Koronavirüs raporuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bugün Hürriyet gazetesinde yer alan Türkiye’nin ilk Koronavirüs raporuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Böyle bir çalışmanın yapıldığını ancak makale haline getirildiği ve dergide yayımlandığı bilgisinin doğru olmadığını söyleyen Özlü, “Bu sadece bir taslaktır” diye konuştu.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde hazırlandığı ifade edilen raporun, “The New England Journal of Medicine dergisinin ön baskısında yayımlandığı” iddia edilmişti.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bir gazetemizde ‘Türkiye’nin ilk korona raporu’ başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğrudur. Ancak bu makale haline gelmemiş ve dergide yayınlanmamıştır”

“Ben bu çalışma bulgularını başkalarıyla ve kamuoyuyla paylaşmadım. Ancak adı geçen dergiye yayınlanması için yüklendiğinde, dergi bu taslağı 125 yazarımıza bilgi için göndermiştir. Takiben taslağın önce sosyal medyada, sonrasında da medyamızda paylaşıldığını görüyorum”

“Bu sadece bir taslaktır ve bir makale haline gelmemiştir. Yayın için değerlendirilme aşamasında iken, Sağlık Bakanlığımızdan aldığımız “çalışmamızın bakanlık verileriyle birleştirilerek daha geniş hasta verileriyle yayınlanması” önerisini kabul edip, yayını geri çektik”

“Bizim verilerimiz salgının ilk dönemlerinden 1014 hastamıza aittir. İlerleyen dönemde giderek artan ve şu an itibariyle 150 bini geçen Bakanlığımız bilgi havuzundaki hasta verilerini içeren ve ülkemizi daha iyi yansıtacağına inandığımız yayınları bekliyoruz”

Söz konusu bilimsel çalışmada şu bilgiler yer almıştı:

EN ÇOK 50 YAŞ ÜSTÜ ERKEK HASTA
Koronavirüse yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı eksi 18 yaş aralığında görüldü. Hastalanın yüzde 54.7'sinin erkek olduğu saptandı.

VAKALARIN YÜZDE 43.9'U TEMAS YÜZÜNDEN
Koronavirüs hastalarının yüzde 43.9'unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

YURT DIŞINDA OLANLARIN ORANI YÜZDE 8.2
Hastalar arasında son 14 gün içinde yurt dışında olanların oranı yüzde 8.2 olarak belirlendi.

YÜZDE 70'İ KENTLERDE YAŞIYOR
Hastaların yüzde 70'inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.

KULUÇKA SÜRESİ 5.4 GÜN
Koronavirüs'ün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5.4 gün olarak belirlendi.

YÜZDE 5.9 HİÇ BELİRTİ GÖSTERMEDİ
Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65.7 öksürük, yüzde 49.2 ateş, yüzde 39.6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı. Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5.9 olarak belirlendi.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 3.8
Koronavirüsün Türkiye'de ölüm oranı 3.8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9.5'i ayakta, yüzde 79.4'ü izole servislerde, yüzde 11.1'i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

Aykiri.com.tr

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim