Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü aşıyla ilgili son bombasını patlattı açıklamasıyla olay oldu

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü aşıyla ilgili son bombasını patlattı açıklamasıyla olay oldu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü CoronaVac aşısı ile ilgili...

Bilim Kurulu üyesi Profesör Dr. Tevfik Özlü,  son günlerde sıklıkla tartışılan koronavirüs aşısını yaptırmak istemeyen kişilere CoronoVac aşısı ile ilgili bir açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin Aşı Karnesi Temiz

Aşı karşıtı söylemlerin artması ile ilgili konuşan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfil Özlü, Türkiye2nin aşı karnesinin geçmiş dönemlere bakıldığında da temiz olduğunu ifade etti.

CoronaVac aşısı ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Tevfil Özlü, bu aşı inaktif olarak tabir edilen eski usul denilen aşılardan olduğu için herhangi bir güven sorunu teşkil etmiyor dedi. Aşı ile ilgili ülkemizde yaşanacak tek sıkıntının tedarik sıkıntısı olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, aşıya karşı toplum genelinde yaşanan tereddürlerin büyük oranda ortadan kalktığını belirterek bunun son derece sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Aşılanma Görüntüleri Paylaşılınca Toplum da Rahatladı

Sağlık Bakanı, Bilim Kurulu Üyeleri ile birlikte birçok akademisyen ve doktorun da aşılandığı görüntüleri paylaşmasının toplumda rahatlama meydana getirdiğini belirten Prof. Dr. Özlü, aşı olmayacağım diyen mutlaka olacaktır ancak genel anlamda bir direnç olacağını düşünmediğini ifade etti.

Türkiye’nin aşı konusundaki geçmiş karnesi iyi oldukça iyi diyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfil Özlü, Türkiye genç nüfusa sahip bir ülke, özellikle çocukluk aşıları konusunda son derece başarılı işler yaptık dedi. CoronaVac aşısı için oluşturulan sistemden bahseden Özlü, dijital sistem güven verici, bu nedenle aşının inaktif olması da bizi başka konseptler geliştirmeye itmiyor. Almanya ve Amerika'da üretilen aşı için  ayrı ayrı ekipmanlar gerekli, saklama ve uygulama koşulları bizimkinden çok farklı bu nedenle süreç zor ve yavaş ilerliyor olabilir ancak oradaki aşılarda gelince hızlıca aşılama sürecine başlar ve ülke genelinde pandemiyi kontrol altına alırız ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler